fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Toniki - przewodnik po głównych rodzajach i właściwościach
Toniki - przewodnik po głównych rodzajach i właściwościach

 

Toniki - przewodnik po głównych rodzajach i właściwościach

 

Spis treści

Toniki do twarzy: Czy są niezbędne w codziennej pielęgnacji?

Toniki do twarzy dla różnych rodzajów skóry

Toniki do twarzy o działaniu nawilżającym

Toniki do twarzy z efektem matującym

Toniki do twarzy o działaniu przeciwzmarszczkowym

Toniki do twarzy o działaniu przeciwtrądzikowym

Toniki do twarzy o działaniu rozjaśniającym i wygładzającym

Naturalne toniki do twarzy: Przyjazne dla skóry i środowiska

Toniki do twarzy: Jak prawidłowo stosować?

Jak wybrać najlepszy tonik do twarzy: Porównanie popularnych marek

Toniki do twarzy bez alkoholu: Dlaczego warto wybierać?

Toniki do twarzy z ziołami: Tradycyjne i naturalne składniki   

 

Toniki do twarzy: Czy są niezbędne w codziennej pielęgnacji?

 

Z bliżej nieokreślonego powodu, od jakiegoś czasu kwestia stosowania toników jest tematem spornym. Jedni mówią, że trzeba, inni, że to w ogóle bez sensu. Gdzie jest prawda? Pewnie, jak zazwyczaj, pośrodku…

Faktem jest, że z założenia sens stosowania toniku był taki, żeby cerę stonizować, czyli wyrównać pH. Przy dostępnych jeszcze kilka lat temu produktach do mycia twarzy miało to dużo sensu i było konieczne w codziennej pielęgnacji. Dzisiaj produkty do twarzy o niedostosowanym pH raczej się nie zdarzają, a przynajmniej należą do mniejszości. Czy to oznacza, że można śmiało wykreślić ten etap z codziennej pielęgnacji? Niekoniecznie, mają one dużo zalet.

 

Dlaczego warto stosować tonik do twarzy?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za stosowaniem toników jest to, że posiadają one lekką konsystencję, konkretniej wodną, dzięki czemu można z ich pomocą przemycić skuteczne składniki pielęgnacyjne i aktywne. Ponadto dodatkowe nawilżenie zawsze się przyda… Toniki mają naprawdę dużo zalet, mogą działać na różnych płaszczyznach i zapewniać osiąganie satysfakcjonujących efektów.

 

Funkcje i korzyści stosowania toników

  • Wyrównywanie odpowiedniego pH skóry;

  • Nawilżanie;

  • Matowienie;

  • Odżywianie;

  • Dostarczanie składników aktywnych;

  • Wygładzanie skóry;

  • Złuszczanie naskórka;

  • Oczyszczanie twarzy;

  • Minimalizowanie wysuszania się skóry i powstawania suchych skórek;

  • Minimalizowanie porów.

 

Toniki do twarzy dla różnych rodzajów skóry

Tonik do twarzy dla skóry suchej: Jak wybrać?

Oczywiście, każdy produkt kosmetyczny należałoby dostosować do potrzeb naszej cery, szczególnie z uwzględnieniem jej typu. Do cery suchej należy stosować toniki o delikatnym składzie, które dodatkowo nie przesuszą skóry, nie uszkodzą jej. Warto postawić na te zawierające składniki silnie nawilżające, w tym przede wszystkim hydrolaty czy glicerynę, a także inne składniki nawilżające, w tym kwas hialuronowy. Należy unikać formuł o działaniu matującym czy ściągającym, bo to może tylko i wyłącznie zaszkodzić cerze suchej. 

 

Tonik do twarzy dla skóry tłustej: Kluczowe składniki

 

Cera tłusta również potrzebuje dopasowania składników i w przeciwieństwie do cery suchej raczej sugerowałabym rezygnację ze składników takich jak gliceryna - nie muszą, ale mogą zapychać pory i wspierać przetłuszczanie się skóry. Warto iść w stronę matowienia, odkażania, zmniejszania widoczności porów i nawilżania. Oto kilka składników:

 

Tonik do twarzy dla skóry wrażliwej: Bezpieczne wybory

 

Cera wrażliwa oczywiście jak zawsze musi się wtrącić ze wszystkimi swoimi ‘ale’, zakazując wszystkiego po kolei i zatruwając życie. Trzeba pilnować, żeby w toniku nie było silnych kwasów, żeby nie były one silnie złuszczające. Ponownie, ma nawilżać, nie może uczulać, więc warto kierować się swoimi doświadczeniami, czego nasza skóra nie toleruje. Najmniej inwazyjne powinny być hydrolaty czy ekstrakty roślinne np. nagietek, rumianek etc.

 

Toniki do twarzy o działaniu nawilżającym

Hialuronowy tonik do twarzy: Intensywne nawilżenie

Jak wspomniałam, jedną z głównych funkcji toniku jest nawilżanie i odżywianie skóry. To jest potrzebne przy każdym typie skóry, więc warto wiedzieć, na co warto postawić. 

Jednym z najlepiej nawilżających składników kosmetycznych jest kwas hialuronowy. Ze względu na różne, w tym mikroskopijne rozmiary cząsteczek może przenikać do głębszych warstw skóry i ograniczać przezskórną utratę wody, dzięki czemu zapewnia wielotorowe nawilżenie. Toniki z kwasem hialuronowym zwiększają jędrność i nawilżają skórę, więc nawet jeśli nie zależy nam na tonizowaniu samym w sobie, warto użyć takiej formy toniku dla komfortu naszej skóry. 

 

Toniki na bazie wód termalnych: Łagodne nawilżenie i odświeżenie

Innym rozwiązaniem o działaniu silnie nawilżającym są toniki na bazie wód termalnych. Wody te są bogate w mikroelementy pomagające w regeneracji, odżywieniu i łagodzeniu zmian na twarzy. Dzięki temu zapewniają nawilżenie, odżywienie, uszczelnienie skóry, ograniczając przezskórną utratę wody, wykazują działanie łagodzące i sprawdzą się do każdego typu skóry. 

 

Toniki do twarzy z efektem matującym

Tonik z ekstraktem z zielonej herbaty: Regulacja wydzielania sebum

 

Nie jestem fanką zielonej herbaty, jeśli już mam iść w kolory, to czerwona, ale to w kwestii wyborów do śniadania. Jeżeli chodzi o cerę, zielona herbata wykazuje właściwości, które przy cerze tłustej po prostu się przydają. Jedną z nich jest matowienie skóry, lecz jej nie wysusza, wręcz przeciwnie - łagodzi i pielęgnuje. Co więcej zawiera naturalne antyoksydanty i wykazuje działanie antybakteryjne, co przy cerze tłustej jest wartością bezdyskusyjnie dodatnią. Jest bogata w witaminy i mikroelementy, więc świetnie sprawdzi się jako składnik pięlęgnacyjny, wyciszając skórę i ograniczając produkcję sebum. 


Tonik z wodą różaną: Delikatne działanie matujące

 

Tonik z wodą różaną, czyli hydrolatem różanym po pierwsze ładnie pachnie, po drugie jest silnie nawilżający, po trzecie działa matująco. Jest idealnym rozwiązaniem dla cery suchej, wrażliwej, odwodnionej, jak również tłustej i mieszanej, w sumie zadziała na każdą cerę. Wykazuje działanie delikatnie lecznicze, wspomaga gojenie ran i ściąga skórę, a także ją matowi. 

 

Toniki do twarzy o działaniu przeciwzmarszczkowym

Tonik z retinolem: Rewolucja przeciw starzeniu się skóry

Wprowadzanie retinolu do pielęgnacji może być ciężkie i przypominać drogę przez piekło. Nie chodzi mi o straszenie, tylko stwierdzenie faktu, że skóra reaguje na retinoidy zwykle mało przyjaźnie i nie jest to tak miły proces, jak maseczka łagodząca. Jednym z rozwiązań są pojawiające się na rynku i zyskujące na popularności toniki z zawartością retinolu. Jest to jakiś patent na mniej inwazyjne wprowadzanie retinolu, oczywiście nie zmieni to faktu, że jest to retinol, ale na pewno lekka formulacja będzie sprzyjać tej terapii. 

 

Tonik z peptydami: Stymulacja produkcji kolagenu

Jak wspomniałam na wstępie, do toników można przemycić zasadniczo prawie wszystko, w tym peptydy. Nie da się ukryć, że dbanie o cerę starzejącą się, w szerokim słowa znaczeniu, składa się z miliona etapów i może być męczące. Dlatego warto rozważyć stosowanie toniku, który a. będzie nawilżał, b. nie będzie obciążać skóry, c. będzie miał w składzie peptydy, więc oszczędzi nam jednego mazidła. Zazwyczaj toniki te łączą w sobie składniki roślinne, silnie nawilżające, plus kwas hialuronowy i do tego jeszcze rzeczone peptydy, więc takie połączenie ma siłę sprawczą. Wspomagają one różne procesy, w tym produkcję naturalnego kolagenu, którego utrata jest jedną z głównych przyczyn starzenia skóry. 

 

Toniki do twarzy o działaniu przeciwtrądzikowym

Tonik z kwasem salicylowym: Skuteczne działanie przeciwtrądzikowe

Toniki mogą również wykazywać działanie przeciwbakteryjne, co przekłada się na działanie przeciwtrądzikowe. Jednym z częściej używanych składników w tonikach, jak i w ogóle produktach do cery trądzikowej, jest kwas salicylowy. Jego skuteczność nie ulega wątpliwości, sama znam wiele osób, którym uratował skórę przy trądziku (idealnie radzi sobie z zaskórnikami). Jest jednak 'ale' - pytanie, czy nie jesteś uczulona na salicylany. Jeżeli nigdy nie stosowałaś produktów z kwasem salicylowym, sugeruję wykonanie próby alergicznej (na mały fragment skóry użyj produkt z tą substancją), ponieważ np. ja, mimo mojego szczerego oddania i wiary w cudowność tego składnika, nie mogę go używać, bo efektem jest, faktycznie, zniwelowanie trądziku, ale w gratisie dostaję uczulenie, przez którą mam skórę o fakturze skóry krokodyla...

 

Tonik z olejkiem z drzewa herbacianego: Walka z bakteriami i stanami zapalnymi

 

Tonik z olejkiem z drzewa herbacianego działa cuda. Ogółem olejek ten działa cuda, bo np. dodany do balsamu jest w stanie usunąć dokładnie wszystkie podrażnienia po goleniu. Minus jest, jak dla mnie, taki, że niemiłosiernie śmierdzi, aczkolwiek to już kwestia gustu. Tyle że ja sugerowałabym jednak odpuścić sobie tworzenie mikstur opartych na iluś kroplach olejku dodanego do wody i traktowania tego, jako tonik. Bezpieczniej będzie dodać to do kremu (pod żadnym pozorem nie można nakładać go samodzielnie na skórę) lub postawić na gotowy produkt. Składnik ten naprawdę się sprawdza, działa skutecznie przeciwbakteryjnie i niweluje stany zapalne, łącznie z zapaleniem okołomieszkowym.


Toniki do twarzy o działaniu rozjaśniającym i wygładzającym

Tonik z witaminą C: Rozjaśnienie przebarwień i blask skóry

Kolejny składnik pojawiający się w tonikach to witamina C. Rozwiązanie bardzo dobre, skuteczność witaminy C potwierdziły lata badań. Działa regenerująco, antyoksydacyjnie, wspomaga wiotką i pozbawioną blasku skórę, wspomaga ochronę UV i działa antyoksydacyjnie. 

Tonik z kwasem glikolowym: Delikatne złuszczanie i odnowa skóry

 Kwas glikolowy dla jednych jest jednym wielkim bublem, dla innych remedium na wszystkie problemy. Sama stosowałam i przyznaję, że radzi sobie z zaskórnikami, kaszką, nie podrażnia, ale na pewno uwrażliwia na promieniowanie UV, więc nawet jeśli stosujesz go w formie toniku, stosuj krem SPF. Ten rodzaj toniku stanowczo należy stosować na noc, na oczyszczoną, suchą skórę twarzy, dekoltu i jak mówię, w dzień chronić się przed słońcem, gdyż po pierwsze kwas glikolowy złuszcza naskórek, po drugie wspomaga proces pozbywania się przebarwień. Jeśli przy złuszczaniu będziesz się wystawiać na promieniowanie UV, to nie tyle, że narazisz się na jeszcze większe podrażnienia, co jeszcze dorobisz się większych przebarwień. 


Naturalne toniki do twarzy: Przyjazne dla skóry i środowiska

Woda kwiatowa: Łagodna i naturalna pielęgnacja

Jest jeszcze inna opcja, czyli hydrolaty do twarzy, czyli naturalne wody kwiatowe. Są one efektem procesu destylacji i nie dość, że mają działanie pielęgnacyjne, to jeszcze zazwyczaj ładnie pachną. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych hydrolatów, w tym np. nagietkowy, kocankowy, lawendowy, różany, z dzikiej malwy, z kasztanowca, oczarowy, z malin i wiele innych o różnym działaniu i zapachu. 

 

Hydrolat lawendowy: Uspokojenie i regeneracja skóry

Lawenda to kwiatek, który powinien działać uspokajająco, często można spotkać się z woreczkami z suszem lawendowym do powieszenia przy łóżku albo spraye do psikania pościeli, żeby łatwiej zasypiać i smaczniej spać. Podobnie działa hydrolat lawendowy, wpływa od odżywczo, ale też rozluźniająco na skórę, a przy okazji da ci głęboko odetchnąć. Jest też genialnym patentem na komary - nie lubią tego zapachu, więc można się nim wypsikać przed wyjściem na grilla czy spacer. 

 

Toniki do twarzy: Jak prawidłowo stosować?

Porady dotyczące aplikacji toniku do twarzy

Nie ma jednego patentu do stosowania toniku. Najwygodniejsza opcja to butelka z atomizerem, którym po prostu spryskujemy twarz i gotowe. Można też wylać trochę we wgłębienie dłoni i starając się tego nie rozlać, nałożyć na twarz i delikatnie ją oklepać. Inna opcja to nakładanie toniku z użyciem waciku nasączonego substancją, choć wtedy najlepiej wcześniej ten wacik zmoczyć wodą - wtedy jest szansa na mniejsze marnotrawstwo kosmetyku. 

Tonik nakładamy po demakijażu i dokładnym umyciu twarzy, to ważne - nakładamy go na oczyszczoną twarz, nie zmywamy go, odczekujemy do wchłonięcia i przechodzimy do kolejnych kroków pielęgnacji - serum, krem itd. 

 

Częstotliwość stosowania toników

Zakładając, że już chcesz stosować tonik, używaj go regularnie, rano i wieczorem w trakcie codziennej pielęgnacji. A jeśli np. w lato nie nosisz makijażu, możesz używać nawilżającego toniku np. hydrolatu do schłodzenia, odżywienia skóry, jako mgiełkę. 

 

Jak wybrać najlepszy tonik do twarzy: Porównanie popularnych marek

Przegląd najlepszych marek toników do twarzy

Marek produkujących toniki, podobnie, jak większość innych kosmetyków, jest zatrzęsienie. Na półkach polskich drogerii można znaleźć ich wiele, jednak z mojego doświadczenia warto brać pod uwagę marki takie jak:

  • Bielenda;

  • OnlyBio;

  • Biotanique;

  • Ziaja;

  • Wianek;

  • Tołpa.

 

Czy warto inwestować w drogie toniki?

Moim zdaniem - nie. Aczkolwiek ja zasadniczo uważam, że kosmetyki z zasady nie muszą być drogie, żeby być skuteczne. Nie ma w tym żadnej logiki - najlepszy krem nawilżający, jaki kiedykolwiek stosowałam kosztuje całe mniej niż 15 złotych i stoi na półce w Lidlu… i wygrywa non stop konkursy i rankingi, zostawiając w tyle cuda wianki za kilka stów za miligram. Niemniej to już decyzja każdej z nas, czy chcemy płacić za napis na opakowaniu…

 

Toniki do twarzy bez alkoholu: Dlaczego warto wybierać?

Alkohol w kosmetykach: Potencjalne zagrożenia

Przede wszystkim z alkoholem jest ten problem, że wysusza, a jak już ustaliliśmy, w toniku docelowo chodzi głównie o nawilżenie i odżywienie skóry, a nie jej dodatkowe uwrażliwienie i wysuszenie. Oczywiście, nie ma co demonizować alkoholi, bo w niektórych wypadkach ich stosowanie w kosmetykach ma swoje uzasadnienie. Jednak w wypadku toników do twarzy lepiej postawić na te bez alkoholu - zaburza on wytwarzanie sebum i może powodować uwrażliwienie i naruszenie bariery ochronnej, podkreślmy to - delikatnej skóry twarzy.

 

Bezalkoholowe toniki do twarzy: Bezpieczne i delikatne

Jak już wielokrotnie wspomniałam, toników na półkach sklepowych jest ogrom. Ja sama wchodząc do drogerii dostaję oczopląsu i tyle dobrego, że mam swoje ulubione kosmetyki, biorę, płacę i wychodzę, bo inaczej serio można dostać zawrotu głowy. Jednak do meritum - jeżeli wiesz, że alkohol może negatywnie wpływać na stan twojej skóry, patrz na skład i wybieraj te formulacje, które będą nawilżały, pielęgnowały i rozświetlały twoją cerę, a nie narażały na dodatkowe komplikacje.


Toniki do twarzy z ziołami: Tradycyjne i naturalne składniki

Tonik z rumiankiem: Ukojenie dla skóry wrażliwej

Rumianek działa nie tylko jako herbatka doustna, ale też jako genialny, delikatny, kojący i naturalny tonik. I nie musisz nawet wydawać pieniędzy na gotowe kosmetyki, zrób sobie wieczorem rumianek do wypicia przed snem, zadziała na ciebie od środka, uspokoi po ciężkim dniu, pomoże na żołądek, a ze dwie łyżki odlej do drugiego kubka, przestudź, a potem użyj, jako toniku. Naprawdę, nie jest to dorabianie ideologii, zadziała podobnie do aloesu, ukoi podrażnioną skórę, zadziała rozkurczająco i przeciwbakteryjnie.

 

Tonik z nagietkiem: Regeneracja i ochrona skóry

Nagietek to kolejne ziółko z różnymi zastosowaniami. Możesz postawić na wodę nagietkową, czyli hydrolat i używać go jako toniku, po prostu spryskując nim twarz. Podobnie jak z rumiankiem, możesz wykorzystać napar z nagietka do wypicia, na poprawę trawienia czy bóle miesiączkowe, a część przeznaczyć na twarz... Nagietek, stosowany na twarz, wykazuje działanie odżywiające, regenerujące, przywraca blask i wspomaga nawilżanie twarzy, a przede wszystkim jest naturalny i bezpieczny.





do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl