Jak dbać o cerę wrażliwą?
Cera wrażliwa - charakterystyka
Jak dbać o cerę wrażliwą po 30, 40, 50?
Cera wrażliwa składniki aktywne
Cera wrażliwa zabiegi i pielęgnacja
Cera wrażliwa - charakterystyka
Cera wrażliwa to, obok starzejącej się, naczynkowej czy trądzikowej, jeden z podtypów skóry. Nie jest zależny od typu cery, czyli tego, czy jest ona sucha, tłusta, mieszana, choć najczęściej występuje u posiadaczek cery suchej. Cechuje się przede wszystkim dużą tkliwością, nadreaktywnością na produkty czy składniki kosmetyczne, a także na inne czynniki, np. pogodowe, w tym temperaturę. Cera wrażliwa jest podatna na podrażnienia, odczuwanie pieczenia, pękające naczynka czy nieustające zaczerwienienie.
Brzmi jak koszmar i zasadniczo trochę nim jest… dobranie pielęgnacji do skóry tak niezmiernie podatnej na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, wykazującej reakcje alergiczne, odzwierciedlającej postawy każdej postaci z bajki, która w złości robi się tak czerwona, jakby miała za chwilę eksplodować - nie jest takie proste… w przypadku praktycznie każdej cery, dobór kosmetyków i składników jest oparty na zasadzie prób i błędów, i można się na tym spektakularnie przejechać albo trafić w dziesiątkę… jednak w przypadku cery wrażliwej, jest to jeszcze bardziej złożone i zasadniczo ciężko o rady, bo rady pt. co ci może zaszkodzić, a co pomóc, wystosowane przeze mnie, obcą, siedzącą gdzieś w Warszawie, osobę, przypominają raczej wróżenie z fusów, niż profesjonalną pomoc… aczkolwiek da się dostrzec pewne zależności i wykazać, jakich składników należy unikać, a co może zadziałać, więc…
Jak dbać o cerę wrażliwą
Jak nazwa wskazuje, jest ona wrażliwa, więc wymaga przede wszystkim - delikatności. Nie możesz pozwalać sobie na to, żeby szorować twarz kilka minut, w dodatku z użyciem produktu do mycia, zawierającego silne detergentu, za pomocą jakiejś gąbeczki czy innego czyścika, żeby następnie wytrzeć twarz, pocierając ją ręcznikiem… znaczy, wolność Tomku w swoim domku, aczkolwiek po prostu będziesz później tego żałować, bo skóra najnormalniej w świecie tego nie wytrzyma, będziesz chodziła cała czerwona, opuchnięta i obolała, przez kilka kolejnych godzin…
Duży wpływ na cerę wrażliwą mają oczywiście warunki atmosferyczne i w tym wypadku nie dotyczy to już tylko i wyłącznie cery twarzy, ale ogólnie skóry, np. na dłoniach… niestety, coś o tym wiem - gdy nie zadbam o zabezpieczenie rąk, chodzę z dłońmi, jak Wokulski, do tego łuszcząc się, jak wąż w trakcie reinkarnacji… stąd kilka wniosków odnośnie zabezpieczania skóry w zimie i lecie…
Zimą
Oczywistym jest, iż w zimie dochodzi do absurdalnych absurdów, tj. siedząc w domu, grzejesz się grzejnikiem i zasadniczo robisz sobie cieplutką aurę, w której jest ci idealnie. Wychodzisz z domu, uderza w ciebie stalowe, lodowate, wilgotne, przeszywające, jak nóż, powietrze… po czym wsiadasz do autobusu i od nowa - sauna, można się ugotować… a to wszystko po to, żeby zaraz znów przywitać Arktykę…
I wbrew pozorom problem nie tkwi tylko w zimnym powietrzu… problemem jest zarówno ono, jak i ciepłe, suche powietrze z grzejników… skóra jest na wskroś, ze wszystkich stron, traktowana wysuszającym powietrzem, do tego dochodzi aspekt niskiej temperatury, która dodatkowo odmraża… pojawia się pieczenie, ból, suchość, uczucie ściągnięcia, dyskomfort…
Dlatego w zimie twarz trzeba traktować albo tłustym kremem, który będzie stanowił barierę ochronną, ale to tylko i wyłącznie jeśli nie masz tłustej skóry… albo postawić na bazę silikonową, która też działa blokująco na ciężkie warunki atmosferyczne… do tego konieczne jest regularne SILNE nawilżanie skóry… i w miarę możliwości unikanie tak silnych przeskoków temperaturowych, choć wiem, że to raczej graniczy z cudem… natomiast na pewno wartością dodaną będzie regularne nawilżanie powietrza w mieszkaniu, gdyż jak wspomniałam, suche, ciepłe powietrze z grzejników działa morderczo na każdą cerę, a już szczególnie na tą wrażliwą.
No i oczywiście nie zapominaj o ochronie UV… promieniowanie słoneczne ma duży wpływ na stan skóry, uszkadza ją zarówno krótko jak i długoterminowo… to, że nam się wydaje, że słońce ma na nas wpływ tylko w lato, jest jedynie "wydaniem"... Działa zawsze i dlatego nasza skóra zawsze i wszędzie potrzebuje ochrony przed jego szkodliwym działaniem.
Latem
Latem skóra wrażliwa narażona jest na, paradoksalnie, te same niebezpieczeństwa. Siedzimy w pomieszczeniach - działa klimatyzacja… wychodzimy na zewnątrz, słońce nie daje o sobie zapomnieć, a na termometrach nawet do 40°. Ponownie - konieczne jest zabezpieczenie skóry z pomocą kremów SPF. Ważne jest ponownie silne nawilżenie skóry, tym razem konieczne jest, by nawilżać nie tylko od zewnątrz, ale i przede wszystkim od wewnątrz.
Będąc posiadaczką skóry wrażliwej, raczej nie testowałabym silnej ekspozycji na słońce… opalanie jest fajne, albo inaczej - efekty opalania są satysfakcjonujące, natomiast nie będzie nic pozytywnego w opalaniu skóry wrażliwej, no chyba że dążymy do czerwonych plam, suchości, swędzenia i innych objawów, z mojej perspektywy, dość średnio przyjemnych. Weź też pod uwagę, że skóra wrażliwa często jest podatna na różnego rodzaju alergie, w tym na promieniowanie słoneczne…
Jak dbać o cerę wrażliwą po 30, 40, 50?
Cera wrażliwa, jak każda inna, po trzydziestce zaczyna ujawniać oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, zmniejszenie elastyczności skóry, wiotkość, przesuszenie, depigmentacja czy wiotkość. Dlatego potrzebujesz wdrożyć do swojej pielęgnacji elementy takie jak:
- Kosmetyki bogate w peptydy czy koenzym Q10;
- Kremy przeciwzmarszczkowe;
- Postawić na jeszcze silniejsze nawilżenie skóry;
- Dokładne, ale nieinwazyjne oczyszczanie – żadnych kwasów salicylowych, alkoholi itd.;
- Mimo iż strefę T powinno się dokładnie i regularnie peelingować, najlepiej (o ile nie jest cerą trądzikową) za pomocą peelingów mechanicznych, o tyle w przypadku cery wrażliwej trzeba z nich zrezygnować;
- Możesz wykorzystywać peelingi enzymatyczne;
- Możesz korzystać z maseczek, jednak postaw na te, które nie naruszają skóry – pod żadnym pozorem nie używaj maseczek peel-of, postaw na delikatne, niezastygające formuły;
- Weź pod uwagę używanie hydrolatów;
- Zwróć uwagę na dostarczanie witamin takich jak witamina C czy K;
- Oczywiście święta zasada – KREM Z SPF.
Cera wrażliwa kosmetyki
Dobór kosmetyków do cery wrażliwej będzie zależny od tego, jaki typ cery (ze względu na poziom wydzielania sebum) posiadasz. Zasady pielęgnacji cery tłustej, suchej, mieszanej, normalnej omawiam w podlinkowanych artykułach.
Jednak cera wrażliwa, bez względu na wymienione wcześniej kryteria, wymaga dodatkowej opieki. Zwróć uwagę na kosmetyki takie jak:
- Kremy korygujące koloryt;
- Skup się na kosmetykach hypoalergicznych – alergie nasilą zaczerwienienie;
- Kosmetyki regenerujące, niwelujące podrażnienia;
- Produkty z mocznikiem;
- Kremy nawilżające.
Cera wrażliwa składniki aktywne
Jakie składniki aktywne są ważne w pielęgnacji cery wrażliwej? Są to między innymi:
- Mocznik;
- Niacynamid (w niskich stężeniach);
- Witamina A;
- Kwas hialuronowy;
- Hydrolat oczarowy;
- Hydrolat różany;
- Aloes;
- D-panthenol.
Cera wrażliwa zabiegi i pielęgnacja
Poza kosmetykami, warto zwrócić uwagę na zabiegi. Ciężko wymienić te, które należy stosować, ale lista takich, których należy unikać jest dość długa:
- Peelingi mechaniczne;
- Masaże twarzy;
- Parówka twarzy;
- Silne kwasy;
- Dermapen, dermaroller – zabiegi z użyciem igieł;
- Manualne oczyszczanie twarzy.
Z kolei te, które poprawią stan cery to:
- Maseczki nawilżające;
- Oxybrazja;
- Mezoterapia bezigłowa;
- Sonoforeza;
- Peeling kawitacyjny;
- Peelingi enzymatyczne.