fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Jak dbać o cerę mieszaną
Jak dbać o cerę mieszaną

Jak dbać o cerę mieszaną?

Cera mieszana - charakterystyka

Jak dbać o cerę mieszaną?

Jak dbać o cerę mieszaną po 30?

Kosmetyki dla cery mieszanej

Cera mieszana - pielęgnacja i zabiegi

Cery mieszana - charakterystyka

Wchodzisz do drogerii, przechodzisz między alejkami, w końcu stajesz przed wielkim regałem z kosmetykami do pielęgnacji. Nieskończoność kremów, ser, toników i masek. Kremy na noc, na dzień, zestawy do domowych zabiegów upiększających, rozświetlających… Można oszaleć! Wiesz, że każdy typ cery jest inny i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, doboru konkretnych składników aktywnych i sposobów aplikacji. Twój typ cery to cera mieszana… Pozwól, że opowiem Ci o niej, żebyś nie miała wątpliwości, jakie produkty do codziennych rytuałów piękna dobrać.

Czym w ogóle jest cera? Często używamy słów cera i skóra wymiennie. W mowie potocznej jest to dopuszczalne, jeśli z kontekstu wynika, co mamy na myśli. Natomiast te słowa nie są tożsame - skóra to warstwa ciała, chroniąca organy i tkanki wewnętrzne. A słowo cera mówi nam o kondycji i wyglądzie skóry.

Właśnie dlatego cerę możemy określać, ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest stan bariery hydro lipidowej naskórka, czyli warstwy ochronnej, w której znajdują się m.in. gruczoły łojowe, odpowiedzialne za wydzielanie sebum. Jeśli ich praca zostaje zaburzona, skóra wydziela nieodpowiednią (zbyt małą lub nadmierną) ilość sebum. To wpływa na wspomnianą kondycję skóry - wyróżniamy kolejno: cerę suchą, tłustą lub mieszaną. Skórę wydzielającą optymalną ilość sebum, określamy mianem cery normalnej.

Najczęściej występującym u kobiet typem cery jest mieszany. Charakteryzuje się ona występowaniem strefy T (środkowa część czoła, skronie, nos i broda) narażonej na przetłuszczanie. Z kolei na reszcie twarzy, czyli w głównej mierze na policzkach i w okolicy oczu, skóra jest przesuszona. To zróżnicowanie sprawia, iż cera mieszana wymaga specyficznej, skrupulatnie dobranej pielęgnacji i uwagi przy wybieraniu składników aktywnych. 

 

Jak dbać o cerę mieszaną

Nie martw się, nie jest to czarna magia. Najważniejsze za nami - pielęgnacja musi być dostosowana zarówno do wymogów cery suchej i tłustej. Jednak czy którakolwiek z nas ma na tyle cierpliwości, żeby używać pięciu różnych kremów, na każde pięć centymetrów twarzy inny…? Jest to z pewnością uciążliwe, jednak momentami niezbędne. Aczkolwiek, jak wspomniałam, problem cery mieszanej wynika z zaburzonej bariery hydro lipidowej. Hydro i lipid… Oznacza to, iż problem dotyczy zawartości wody i lipidów, czyli tłuszczów. Dlatego najważniejszym elementem będzie odpowiednie nawodnienie Twojej skóry. Ale po kolei.


Zimą

Czysto teoretycznie w zimie jest zimno, więc powinno odmrażać naszą skórę, wysuszać ją i sprawiać, że nasze naczynka będą pękać… W praktyce, żyjemy w Polsce i takich dni jest zaledwie kilka, o ile w ogóle. Natomiast, jeśli już zdarza się, że wizja końca świata, w związku z ociepleniem klimatu, na chwilę się odsuwa, musimy wiedzieć, jak zadbać w takie dni o cerę mieszaną. 

Jak wspomniałam, głównym problemem w zimie są odmrożenia i przesuszenie skóry. Dlatego w głównej mierze należy skupić się na sferze suchej - na jej nawilżeniu i natłuszczeniu. Podstawą będzie wybór kosmetyków z kwasem hialuronowym - wspomaga on proces nawilżania skóry. Jest to składnik bezpieczny i rekomendowany do zabiegów i codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Na policzki warto używać toniku z kwasami PHA, który idealnie sprawdza się do pielęgnacji cery suchej, jednak ze względu na swoją budowę i zawartość składników takich, jak np. niacynamid, przyczyni się do polepszenia stanu skóry w strefie T. 

Zima, ze względu na mniejszy poziom promieniowania UV, jest odpowiednim momentem na stosowanie zabiegów złuszczających z wykorzystaniem kwasów. Nie zapomnij jednak, że określenie: “zmniejszone promieniowanie” nie jest tożsame z - nieistniejące. Ochrona UV jest konieczna cały rok, a jeśli zdecydujesz się na użycie kwasów, staje się ona elementem absolutnie koniecznym. 

Latem

Lato to z kolei czas problemów ze strefą T. Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu skóry, które jest główną przyczyną wydzielania nadmiaru sebum. Pocenie się również nam nie pomaga. Ta pora roku wymaga od nas stosowania w rzeczonej strefie produktów oczyszczających i matujących, a także regularnego wykonywania peelingów. Oczywiście, obszary suche, one również potrzebują w tym okresie nawilżenia. Nie zapominaj również o regularnych stosowaniu kremów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. 


Z trądzikiem

Na wstępie musimy ustalić, że trądzik trądzikowi nie jest równy. Mam na myśli to, iż istnieje kilka rodzajów trądziku o różnym podłożu, m.in. trądzik różowaty, wywołany, kosmetyczny czy młodzieńczy. Jednak najpowszechniejszym jest tej ostatni - trądzik młodzieńczy. Jak powstaje? Jest on kategoryzowany jako choroba dermatologiczna, której główną i najczęstszą przyczyną są zaburzenia bariery hydro lipidowej naskórka - zapychanie się gruczołów łojowych, nadmierne przetłuszczanie się skóry, zapychanie się porów. 

Jak walczyć z trądzikiem, będąc posiadaczką cery mieszanej? Jak zauważyłaś, problem dotyczy w głównej mierze strefy T. Dlatego ponownie - musisz zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Ponadto nie zapominaj o regularnym złuszczaniu naskórka (zabiegi peelingujące). Spróbuj wdrożyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, w celu zniwelowania rujnującego działania bakterii rozwijających się na powierzchni skóry, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych. Unikaj również nadmiernej ekspozycji na słońce, stosuj kremy z filtrami UV - promieniowanie słoneczne zaburza procesy złuszczania naskórka, przez co nasila problemy ze skórą trądzikową. Zastanów się nad wdrożeniem do swoich rytuałów pielęgnacyjnych produktów z niacynamidem, kwasami AHA, kwasem glikolowym czy salicylowym. 


Jak dbać o cerę mieszaną po 30?

Każda skóra, choćbyśmy na rzęsach stawały, będzie się starzeć, a co za tym idzie transformować, zmieniać swoją strukturę i wymagać innego traktowania. O ile mając dwadzieścia kilka lat nie musisz stosować (nawet profilaktycznie) kremów przeciwzmarszczkowych, o tyle już w okolicach trzydziestki, warto sięgnąć po tego typu kosmetyki. 

Po trzydziestym roku życia powinnaś przykładać jeszcze większą wagę do regularnego nawilżania, dbania o zawartość kolagenu i elastyny w wewnętrznych warstwach skóry. Przydatne będą też sera punktowe na zmarszczki, koenzym Q10 czy peptydy, wspomagające przenikanie składników aktywnych, dzięki czemu zapobiegają starzeniu się skóry od środka. 

Oczywiście, poza samym faktem istnienia, odczuwania i okazywania emocji oraz stresu, główną przyczyną starzenia skóry jest fotostarzenie, czyli, jak nazwa wskazuje, wynikające z wpływu promieniowania UV. Dlatego jeśli dotychczas podchodziłaś z lekką ręką do tematu kremów z filtrem, postaraj się zmienić podejście… bez tego po prostu się nie obędzie, a przy okazji, jak już wspomniałam, ta ochrona jest Ci potrzebna już w związku z samym faktem posiadania skóry mieszanej. 

Istotnym elementem jest też wykonywanie regularnych peelingów. Pocieszające jest to, że ta rutyna nie zmieni się na przestrzeni kolejnych trzech dekad. Przestrzegaj tych zasad przez cały okres wieku średniego. 


Jak dbać o cerę mieszaną naczynkową

Kolejną możliwością jest to, iż Twoja cera jest cerą mieszaną, ale jednocześnie masz problem z pękającymi naczynkami. Jak zadbać o skórę naczynkową? Najpierw powiem, czego absolutnie NIE robić. Mianowicie, nie stosuj normalnie polecanych do cery mieszanej peelingów mechanicznych. Ten zabieg, mimo iż jest wyjątkowo skuteczny w pielęgnacji strefy T, może być tragiczny w skutkach dla wrażliwej cery naczynkowej. Ponownie, unikaj słońca, stosuj kosmetyki z filtrami UV. W wypadku cery naczynkowej powinnaś również zrezygnować z kosmetyków zawierających kwasy AHA oraz retinolu, jak i pozostałych retinoidów. Postaw na ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid i hydrolaty np. kocankowy czy oczarowy.


Kosmetyki dla cery mieszanej

Cera mieszana nie odstaje od pozostałych typów cery, pod względem etapów pielęgnacji. Rozróżnienie polega głównie na doborze odpowiednich składników aktywnych i ich proporcji. Jednak wracając do sytuacji drogeryjnej, stając przed tym wielkim regałem, można dostać oczopląsu. Już Ci podpowiadam, jakie typy kosmetyków będą Ci potrzebne do codziennej pielęgnacji, potem wyjaśnię Ci, na co zwrócić uwagę w składach oraz jak tego używać. 

Podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie skóry, więc powinnaś zaopatrzyć się w żel lub piankę do mycia buzi, a także, jeśli stosujesz na co dzień makijaż - płyn do demakijażu, np. płyn micelarny. Kolejnym, nieobowiązkowym, choć przydatnym dla Twojego typu cery kosmetykiem będzie tonik. Po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry, przyjdzie czas na docelowe jej wypielęgnowanie. Do tego przyda się serum oraz dwa kremy - na noc i na dzień.


Cera mieszana składniki aktywne

Choć jest to smutne, o jakości kremu nie stanowi śliczne opakowanie ani słodziutki zapach… z bardziej optymistycznych informacji - kluczowa nie jest nawet cena. Od zawsze, na zawsze, jak w doborze partnera życiowego - najważniejsze jest wnętrze, czyli składniki aktywne. Jakie będą najskuteczniejsze do pielęgnacji Twojej cery mieszanej? Łap kilka poleceń:

Do strefy suchej:

Do strefy T:


Cera mieszana pielęgnacja i zabiegi

Reasumując, pielęgnacja skóry mieszanej jest o tyle utrudniona, że de facto musimy zajmować się zarówno cerą suchą, jak i tłustą. Natomiast nie jest to na tyle uciążliwe, żeby miało być niewykonalne. 


Oczyszczanie

Podstawą każdej rutyny pielęgnacyjnej jest dokładne oczyszczanie skóry. Po pierwsze z makijażu - w tym celu najlepiej zaopatrzyć się w płyn micelarny przeznaczony do cery mieszanej. Prawda jest taka, że nie ma jednego najlepszego, na każdą skórę zadziała coś innego. Zmyłaś makijaż, co teraz?

Teraz musisz dokładnie umyć twarz i szyję wodą, najlepiej z użyciem żelu przeznaczonego do jej mycia, np. posiadającego w swoim składzie mocznik. Oczyszczoną skórę należy wysuszyć, jednak nie materiałowym ręcznikiem, będącym rozsadnikiem bakterii, lecz najlepiej ręcznikiem papierowym (planeta naprawdę to przetrwa).


Pielęgnacja

Kolejny krok nie jest obowiązkowy, jednak może okazać się przydatny. Nie chodzi już nawet o wyrównywanie pH, ponieważ zakładam, że nie myjesz twarzy szarym mydłem. Mam na myśli tonizowanie skóry. Jaki ma to sens, skoro współczesne kosmetyki oczyszczające nie zaburzają pH skóry? Chodzi o wybór toniku z cudownym składem, który będzie takim dodatkowym akcentem w temacie nawilżania skóry. Poza tym, w moim skromnym mniemaniu, jest to po prostu najprzyjemniejszy moment całej pielęgnacji, taki chłodny płyn na twarzy… Co więcej, rolę toniku może pełnić np. pięknie pachnący hydrolat.

Następnie przejdź do serum i kremu. Serum to skoncentrowany kosmetyk o ograniczonym, skonkretyzowanym spektrum działania. Do strefy T najlepiej sprawdzą się te z kwasem hialuronowym, witaminą C, niacynamidem, kwasem glikolowym czy kwasem migdałowym. Z kolei na pozostałą część twarzy, obszary suche, możesz wybrać serum zawierające ceramidy, kwas hialuronowy czy kwas migdałowy. Jak widzisz, te substancje się powtarzają, więc spokojnie możesz wybrać jedną z nich i stosować dane serum na całą twarz. Ostatnim etapem będzie lekki krem, najlepiej ponownie nawilżający. Nie zapominaj o poprawnej aplikacji obu kosmetyków - aby zwiększyć przenikanie zawartych w nich składników aktywnych, musisz je wklepać w skórę. Wmasowywanie ma działanie jedynie wizualne i to tylko w reklamach. 


Zabiegi

Poza codzienną pielęgnacją powinnaś również wykonywać inne zabiegi pielęgnacyjne, w szczególności peelingi - chemiczne z użyciem kwasów (zalecane jest to w okresie jesienno-zimowym, gdy ekspozycja na słońce jest mniejsza), mechaniczne, np. z użyciem korundu kosmetycznego lub kawitacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl