fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Jak dbać o cerę tłustą?
Jak dbać o cerę tłustą

 

Jak dbać o cerę tłustą

 

Charakterystyka cery tłustej

Czemu dobór odpowiedniej pielęgnacji jest tak ważny?

Jak dbać o cerę tłustą twarzy?

Kosmetyki dla cery tłustej

Zabiegi

Domowe sposoby

Jak dbać o cerę tłustą po 30?

Dieta

 

Charakterystyka cery tłustej

Nomenklatura naukowa wyróżnia cztery typy cery – normalną, suchą, tłustą i mieszaną, będącą kombinacją cery suchej i tłustej. Ta kategoryzacja opiera się na poziomie wytwarzania sebum. Nie będę tutaj używać złożonego słownictwa naukowego, postaram się mówić po ludzku, a przynajmniej po polsku. W ogromnym uproszczeniu, sebum to substancja wydzielana przez gruczoły łojowe. Jest ono demonizowane, uznawane za największe zło wszechświata, bo przecież „to przez nie mamy trądzik”. Prawda jest zgoła inna – problemem nie jest sebum samo w sobie.

Sebum

 • chroni nasz organizm;

 • stanowi barierę ochronną dla skóry przed warunkami atmosferycznymi;

 • a także przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami;

 • zapewnia również odpowiedni poziom pH skóry.

Jaki w takim razie jest prawdziwy powód wymienionych wcześniej niepożądanych zjawisk na naszej twarzy, jak np. trądzik? Jest nim nadmiar sebum, zaburzenie gospodarki lipidowej (miało być bez trudnych słów, ale niestety tego się bardziej po polskiemu powiedzieć nie da). W efekcie dochodzi do powstania zjawiska zwanego łojotokiem, czyli wytwarzaniem zbyt dużej ilości łoju. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są zaburzenia hormonalne, np. nadmiar testosteronu.

Nie da się ukryć, że cera tłusta może być uciążliwa. Wyświecamy się, skóra wydaje się tłusta, nieestetyczna, do tego dochodzą stany zapalne, takie jak wypryski. Z pewnością wymaga ona dużo więcej uwagi niż cera normalna… Jednak nie ma rzeczy niemożliwych, te anomalie można opanować, a przynajmniej zneutralizować ich skutki. Spójrz na kilka pomysłów.

Czemu dobór odpowiedniej pielęgnacji jest tak ważny?

Dobór i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, dla posiadaczek cery tłustej, jest niezwykle ważne. Bez dopasowanych do Twojego typu cery kosmetyków, nie zdołasz zapewnić jej nienagannego wyglądu, pożądanego blasku czy gładkości, a zapobieganie pojawiającym się oznakom starzenia, będzie wręcz niemożliwe. Co więcej, źle dobrana pielęgnacja może doprowadzić do różnego rodzaju powikłań natury medycznej. Jeśli chodzi o kwestie wizualne – na nie odpowiednio przygotowanej skórze, makijaż będzie wyglądać po prostu źle…

Jak w takim razie dbać o skórę tak, aby Ci podziękowała nieskazitelnym wyglądem i współpracowała przy zabawach z makijażem? Oczywiście, pielęgnacja to nie wszystko, choć jest kluczowym elementem walki o piękną cerę. Przybliżę Ci kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. 
 

Jak dbać o tłustą skórę twarzy?

Pielęgnacja

Jak wspomniałam, pierwszym przykazaniem jest dobór odpowiedniej pielęgnacji. Natłok reklam, poleceń wynikających z płatnych współprac influenserów czy prywatnych rekomendacji, jest zatrważający. Przeglądając TikToka czy Instagrama, co rusz natykamy się na cudowne remedium na wszystkie problemy, a każda z recept brzmi inaczej. Jak w takim razie rozpoznać wartościowe kosmetyki, mające szansę rzeczywiście zadziałać przy cerze tłustej?

Teorii dotyczących etapów pielęgnacji jest wiele. Pamiętaj, że pielęgnacja nie powinna być uciążliwym obowiązkiem, na myśl o którym przewracasz oczami. Zrób z tego rytuał, w którym masz kilkanaście minut dla siebie. Włącz ulubioną playlistę, zamknij drzwi łazienki i każ wszystkim dać Ci spokój. Każdy z nas zasługuje na chwilę świętego spokoju, a to dobra wymówka. Podstawowe czynności Twojego codziennego SPA, powinny zawierać:

Rano

 • Mycie twarzy;

 • Stosowanie kremu na dzień.

 Wieczorem

 • Dokładny(!) demakijaż;

 • Mycie twarzy;

 • Tonizowanie twarzy (nie jest to punkt konieczny, ale zalecany);

 • Użycie serum;

 • Użycie kremu na noc.

Mycie

Mycie twarzy może wydawać się czymś trywialnym i oczywistym, jednak musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

 • Mycie twarzy musi być dokładne. Co to oznacza? Dotrzyj kosmetykami do wszystkich zakamarków – linia włosów czy okolice uszu to również twarz;

 • Mówiąc o myciu twarzy, wbrew pozorom, nie mamy na myśli jej samej – obszar ten nie kończy się na linii żuchwy – pamiętaj o umyciu szyi i podbródka;

 • Zwróć uwagę na dokładne zmycie detergentu – nieuważność w tej kwestii może doprowadzić do wystąpienia podrażnień;

 • Wytrzyj skórę twarzy JEDNORAZOWYM RĘCZNIKIEM PAPIEROWYM. Na ręcznikach materiałowych zbierają się bakterie, osady i inne zanieczyszczenia, które przy cerze tłustej, a już w szczególności cerze tłustej trądzikowej mogą negatywnie wpłynąć na stan skóry, m.in. wywołując niepożądane stany zapalne;

 • Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry możesz przejść do kolejnych etapów rytuału.

 

Kosmetyki dla cery tłustej

Mądrzę się, jak myć twarz, jak ją osuszać, jakie inne etapy pielęgnacji stosować, a nie raczyłam powiedzieć, jakie kosmetyki będą odpowiednie do tego wszystkiego… wybacz, już się reflektuję.

Błędnym założeniem jest to, że jak cera jest za tłusta, to należy ją wysuszyć. Nie daj się złapać w tą pułapkę! Jest zupełnie odwrotnie… Teraz muszę trochę poużywać terminów naukowych – jak pisałam wcześniej problem z cerą tłustą wynika z zaburzonej gospodarki lipidowej. Lipidy to w wielkim uproszczeniu tłuszcze.

Istnieje jednak jeszcze coś takiego jak bariera hydrolipidowa – to jest jedna z warstw naskórka. I właśnie ta bariera, jak nazwa wskazuje służy do ochrony głębszych partii skóry przed przedostawaniem się zanieczyszczeń.

Rozłóżmy to na części pierwsze – hydro (coś związanego z wodą) i lipidowa (czyli, jak już wiemy – tłuszczowa). Oznacza to, że aby ta bariera, a co za tym idzie cała nasza skóra, działały tak, jak byśmy sobie tego życzyli musimy doprowadzić do stanu pożądanego chyba w każdej dziedzinie życia, czyli równowagi. Musimy wyrównać poziom wody i tłuszczu.

Właśnie dlatego, jeśli skóra się przetłuszcza, nie należy jej przesuszać, lecz jeszcze dodatkowo nawilżać – zachować tak zwany status quo, czyli równowagę. Kończąc już mądrości, przejdźmy do tych kosmetyków. 

Produkty do mycia twarzy

Przede wszystkim powinnaś zwracać uwagę na składy. Jeśli chodzi o formuły produktów, nie ma to większego znaczenia, mogą być to:

 • Żele;

 • Mleczka;

 • Pianki;

 • Emulsje;

 • Mydła micelarne;

 • Olejki hydrofilowe;

 • OCM – oczyszczanie skóry olejami.

Jest jedno ‘ale’ – pod żadnym pozorem, co i kto by nie mówił, NIE MOŻNA myć twarzy szarym mydłem. Jest to absolutne zabójstwo dla delikatnej skóry twarzy (znowu mądrości naukowe) – mydło jest substancją zasadową. 

 • Odpowiednie pH skóry znajduje się gdzieś w granicach 4,7-5,6, czyli w granicach odczynu lekko kwaśnego;

 • Mydło z kolei ma pH zasadowe, a nieszczęsne szare mydło ma odczyn aż 11!

Używanie jednego szarego mydła do całego ciała może wydawać się rozwiązaniem ekologicznym, ale zapewniam Cię, że jeśli chodzi o ratowanie oceanów, lepiej nie lać wody podczas mycia zębów, niż krzywdzić swoją skórę, pozbawiając się warstwy ochronnej naskórka. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery tłustej.

Kosmetyki do kolejnych etapów pielęgnacji

Aby odpowiednio zadbać o cerę tłustą powinnaś zwrócić uwagę na kosmetyki takie jak:

 

Kosmetyki do makijażu

Ważny jest również dobór odpowiedniej „kolorówki”. Przede wszystkim zrezygnuj z ciężkich, wysuszających pudrów – będą one wpływać na przesuszenie oraz zapychanie porów. Nadmierne matowienie i przesuszanie cery doprowadzi do jeszcze większego jej przetłuszczania.

Podobnie sprawa ma się z podkładami, powinny być one w ramach możliwości lekkie w swej formule. Możesz skierować swoją uwagę ku kremom BB lub CC, które przy okazji będą ją pielęgnować. Zwróć uwagę na produkty z bogatym składem, np. witaminami (może być witamina A) czy kwasem hialuronowym. Dzięki temu skóra twarzy będzie stale nawilżana nawet w ciągu dnia.

Zabiegi

Cera tłusta wymaga nawilżania, dokładnego oczyszczania, ale również dbałości o regularne złuszczanie martwego naskórka. Z pomocą przychodzą różnorodne zabiegi kosmetyczne takiej jak: 

 • Specjalistyczne peelingi kwasowe (wykonywane przez kosmetologa);

 • Mikrodermabrazja (o ile nie jesteś posiadaczką cery tłustej z zaostrzonym stanem trądzikowym);

 • Oczyszczanie manualne wykonywane przez profesjonalną kosmetyczkę lub kosmetologa;

 • Peeling kawitacyjny.

Domowe sposoby

Możesz również wykonywać zabiegi lub inne domowe sposoby:

Jak dbać o cerę tłustą po 30?

Cera ma to do siebie, że nie ma jednego idealnego sposobu dbanie o nią. Każda z nas jest inna, potrzebuje czego innego, dlatego dobór pielęgnacji opiera się na metodzie prób i błędów.

Dodatkowym elementem jest również fakt, iż jeden dobór nie wystarczy na całe życie. Nasza skóra się starzeje, zmienia swoją strukturę i na przestrzeni lat zaczyna wymagać innego traktowania.

Pierwsze objawy starzenia i wspomnianych zmian pojawiają się po trzydziestym roku życia. Jak w takim razie dbać o naszą cerę po trzydziestce? Oto kilka wskazówek:

 • Do pielęgnacji włącz kosmetyki przeciwzmarszczkowe np. z peptydami;

 • Powinnaś również zwrócić jeszcze większą uwagę na matowienie skóry m.in. poprzez stosowanie ser z niacynamidem i cynkiem;

 • Przykładać jeszcze większą wagę do nawilżania twarzy;

 • Wzmóc ochronę UV – poprzez dobór kremu przeciwsłonecznego dla cery dojrzałej z ochroną SPF przynajmniej 50.

Dieta

Dieta, w znaczeniu – styl żywienia, jest niezwykle istotnym elementem dbania o skórę. Cytując niemieckiego filozofa, twórcę gastrozofii – „jesteś tym, co jesz”. Jak w takim razie dobrać produkty spożywcze, posiłki i napoje, tak, aby wspierały proces dbałości o stan naszej cery?

Co jeść, mając cerę tłustą?

Jak głupio by to nie brzmiało – należy jest zdrowo. Co konkretnie to oznacza?

 • Pić dużo wody – nawilżenie z zewnątrz nie zastąpi nawadniania skóry płynami;

 • Zwrócić uwagę na suplementację – w szczególności dbałość o odpowiedni poziom elektrolitów;

 • Dużo warzyw i owoców, we wszelakiej postaci. Powinny być one stałym elementem naszego dnia, nie jedynie dodatkiem, w postaci kilkunastu gramów colesława do kotleta;

 • Chude mięso, najlepiej czerwone;

 • W ramach przekąsek można postawić na orzechy czy np. ciasteczka owsiane (własnej roboty);

 • Produkty bogate w błonnik np. kasze.

Czego nie jeść, mając cerę tłustą?

Tutaj niestety lista jest długa, jednak można ją podsumować, jako wszystko co niezdrowe:

 • Chipsy;

 • Słodycze i sól;

 • Ostre potrawy (szczególnie dla posiadaczek cery tłustej trądzikowej);

 • Napoje gazowane, energetyki, kawa i herbata (produkty przepełnione cukry i kofeinę).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl