Składniki Naturalne - Kompendium Wiedzy I
Spis treści
Właściwości i zastosowania naturalnych olejów kosmetycznych
Przeciwdziałanie starzeniu się skóry: Surowce z potencjałem przeciwzmarszczkowym
Zioła i ekstrakty roślinne w kosmetykach: Przykłady i zastosowania
Aromaterapia w kosmetyce: Olejki eteryczne i ich zastosowanie
Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę na specyficzne aspekty składów produktów kosmetycznych. Istotne staje się to, czy składniki są wegańskie, naturalne, czy są pozyskiwane w zrównoważony sposób. Duża część osób zaczyna zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach i kierować się nimi podczas decyzji o zakupie. Świadome wybory są w cenie, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się surowce kosmetyczne, czyli składniki kosmetyków.
Właściwości i zastosowania naturalnych olejów kosmetycznych
Olej kokosowy: Wszechstronny składnik w kosmetykach
Olej kokosowy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych składników kosmetyków, również tych naturalnych. Jest on pozyskiwany z miąższu palmy kokosowej. W formie nierafinowanej, tłoczony na zimno, działa on na różne sposoby, m.in.:
- Nawilża i odżywia skórę;
- Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze;
- Zmniejsza łupież;
- Odbudowuje i nawilża włosy;
- Zmiękcza naskórek;
- Wspomaga procesy gojenia drobnych skaleczeń;
- Zwiększa przenikanie składników aktywnych.
Jest on odpowiedni głównie do pielęgnacji cery suchej, do włosów oraz do pielęgnacji ciała. Należy zachować ostrożność przy próbach korzystania z jakichkolwiek olei w pielęgnacji cery tłustej czy strefy T na cerze mieszanej, gdyż może to poskutkować dodatkową nadprodukcją sebum.
Ze względu na swoje właściwości najczęściej występuje w produktach, takich jak balsamy do ciała, olejki do masażu, produkty do demakijażu, pielęgnacji dłoni i stóp, ust czy włosów.
Olej arganowy: Tajemnica pięknej skóry i włosów
Olejek arganowy pozyskiwany jest z drzew arganowych. Nazywany jest eliksirem młodości, gdyż wykazuje działanie zarówno odżywiające, jak i antyoksydacyjne czy przeciwzmarszczkowe, ponadto wykazuje on również działanie:
- Łagodzące;
- Przeciwzapalne;
- Zmniejsza blizny;
- Rozjaśnia rozstępy;
- Łagodzi podrażnienia po ekspozycji na promieniowanie UV;
- Antyoksydacyjnie;
- Wzmacnia cebulki włosów oraz paznokcie;
- Odżywia włosy.
W przeciwieństwie do większości olei, olejek arganowy może być z powodzeniem stosowany przez posiadaczki cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej. Okaże się także przydatny jako składnik kuracji antycellulitowej, dla cery wrażliwej, alergicznej czy wykazującej pierwsze objawy starzenia.
Olejek arganowy nieczęsto występuje jako składnik gotowych kosmetyków, jednak może być idealnym dodatkiem do balsamów, lotionów i innych produktów do ciała, kremów i serów do twarzy, masek do zniszczonych włosów czy stosowany samodzielnie, jako olejek pielęgnacyjny nakładany na zwilżoną skórę.
Olej z pestek winogron: Źródło przeciwutleniaczy
Olej z pestek winogron składnikiem odpadowym procesu wytwarzania wina. Jest on pozyskiwany w procesie ekstrakcji z pokruszonych nasion winogronowych, zazwyczaj z użyciem nowych technologii, w tym odpowiedniej temperatury i rozpuszczalników. Jest to składnik bogaty w witaminę E, a także nasycone kwasy omega, dzięki czemu wykazuje silne działanie:
- Odżywcze;
- Nawilżające;
- Odbudowujące;
- Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody;
- Antybakteryjnie;
- Uelastyczniająco;
- Rozświetlająco.
Podobnie jak przy poprzednich olejach, może być on wykorzystywany jako składnik produktów do masażu, pielęgnacji ciała oraz twarzy. Jest składnikiem różnorodnych kosmetyków od balsamów, przez produkty do włosów czy demakijażu, na kremach przeciwzmarszczkowych kończąc. O jego wszechstronności świadczy również fakt, iż będzie odpowiedni dla większości cer.
Przeciwdziałanie starzeniu się skóry: Surowce z potencjałem przeciwzmarszczkowym
Kwas hialuronowy: Klucz do nawilżonej i jędrnej skóry
Jednym z najlepiej nawilżających składników kosmetycznych jest kwas hialuronowy. Ze względu na różne, w tym mikroskopijne rozmiary cząsteczek, może przenikać do głębszych warstw skóry i ograniczać przezskórną utratę wody, dzięki czemu zapewnia wielotorowe nawilżenie. Jego działanie nawilżające i odbudowujące jest jednym z najważniejszych aspektów przy działaniach przeciwstarzeniowych. Kwas hialuronowy działa:
- Nawilżająco;
- Przeciwzmarszczkowo;
- Zmniejsza TEWL (przeznaskórkową utratę wody);
- Zwiększa jędrność i elastyczność skóry;
- Wygładza i zmiękcza skórę;
- Ochronnie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi;
- Antyoksydacyjnie;
- Wspomaga regenerację naskórka;
- Przyspiesza gojenie ran;
- Niweluje nadmierne łuszczenie naskórka;
- Łagodzi skutki uboczne towarzyszące kuracjom retinoidami i innymi lekami o działaniu drażniącym;
- Zwiększa przenikanie składników aktywnych w głąb skóry;
- Nasila porost włosów i zwiększa ich nawilżenie.
Jak można zauważyć, odpowiada on na szerokie spectrum problemów i potrzeb skóry, dzięki czemu okazuje się być jednym z najbardziej wszechstronnych, a jednocześnie najskuteczniejszych składników kosmetycznych.
Retinol: Skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe
Kolejnym składnikiem, którego popularność w ostatnim czasie rośnie w zatrważającym tempie, szczególnie ze względu na przekazy w social mediach, w tym na Tik Toku, jest retinol. Można usłyszeć wiele achów i ochów na temat tego składnika, jednakże rzadko zdarza się, by ktoś w krótkim filmiku wyjaśniał, czym ten składnik de facto jest.
Retinol to podstawowa forma witaminy A, która powstaje w procesie hydrolizy beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Zaliczany jest do grupy retinoidów, czyli pochodnych witaminy A (powtórzę tą nazwę miliard razy, jak tak dalej pójdzie). Ich działanie polega na ingerencji w DNA komórek skóry, dzięki czemu mają duży wpływ na ich stan. Mogą przyjmować różne formy i być stosowane doustnie (zalecenie lekarskie) lub zewnętrznie.
Głównym zastosowaniem retinolu jest redukcja stanów związanych z trądzikiem, a także zmniejszanie blizn, przebarwień, jak również walka z oznakami starzenia, tj. zmarszczkami, bruzdami, wiotkością etc.
Nie jest on składnikiem niebezpiecznym, przy ilości badań wykonywanych w ostatnich latach, już dawno wiedzielibyśmy, gdyby był on zabójczą bronią chemiczną. Jednak należy wziąć pod uwagę to, iż jest to substancja silnie aktywna i na początku kuracji może wywoływać silne podrażnienia, więc konieczne jest kontrolowane wprowadzanie jej od najmniejszych stężeń i, co chyba jeszcze ważniejsze, UŻYWANIE KREMÓW SPF.
Zioła i ekstrakty roślinne w kosmetykach: Przykłady i zastosowania
Rumianek: Łagodzenie podrażnień skóry
Rumianek jest jednym z popularnych ziółek stosowanych doustnie i uznawanych za remedium na wszelkie stresy i bóle przez nasze babcie (no przynajmniej moją). Jest odpowiedni do każdego rodzaju cery, w tym cery wrażliwej i alergicznej. Jednakże jest on też skutecznym składnikiem kosmetycznym, o działaniu:
- Kojącym;
- Rozkurczającym na skórę;
- Przeciwbakteryjnym;
- Wspomagającym leczenie drobnych ran;
- Łagodzącym.
Może być stosowany jako składnik maseczek do twarzy czy np. w formie hydrolatu. Co więcej rumianek, poza wymienionymi działaniami, idealnie nadaje się do delikatnej depigmentacji skóry, czyli niwelowania przebarwień, a także często stanowi składnik produktów przeciwstarzeniowych, gdyż wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
Często ten składnik odnaleźć można także w składach produktów do pielęgnacji włosów, w tym do pielęgnacji skóry głowy, ze względu na jego wspomniane już odżywcze właściwości jak i skuteczne wspomaganie porostu włosów oraz walki z przetłuszczającą się skórą głowy.
Aloe vera: Szybka regeneracja i nawilżenie
Aloes to dość charakterystyczna roślinka, prawdopodobnie każdy z nas kojarzy widok zielonego kolczastego przeciętego na pół aloesu, z którego wypływa lepki żel… Są ludzie i to duża część ludzi, którzy decydują się na picie soku z aloesu, to nie na moje kubki smakowe, więc zatrzymam się w analizie na aspektach kosmetycznych.
Ów lepki żel ma swoje zastosowanie w kosmetyce, szczególnie w produktach do włosów. Można spotkać go w maseczkach, szamponach czy po prostu w formie żelu stosowanego do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wynika to z silnego działania nawilżającego i zmniejszaniu podrażnień.
Oczywiście, znajduje swoje miejsce także w produktach do twarzy i ciała, w żelach i płynach do mycia, balsamach czy ponownie – w czystej postaci, jako smarowidło do ciała (niestety, mocno się lepi). Jest on naturalnym składnikiem, bardzo delikatnym dla skóry, który raczej nie ma, jak wyrządzić jej krzywdy, a pięknie ją odżywia, nawilża i zmiękcza.
Jest również wykorzystywany w pielęgnacji cery trądzikowej. Wynika to przede wszystkim z tego, iż jak już wcześniej wspomniałam, wygasza podrażnienia, wykazuje działanie antybakteryjne, łagodzi uszkodzenia naskórka, a także zapobiega powstawaniu wolnych rodników na skórze. Poza tym, co również już wspomniałam, odżywia skórę, dodatkowo jej nie obciążając.
Aromaterapia w kosmetyce: Olejki eteryczne i ich zastosowanie
Olejek lawendowy: Uspokojenie i odświeżenie
Dostałam kiedyś od koleżanki woreczek z suszem z lawendy i zawiesiłam na ramie łóżka… nie wiem, czy było to placebo, ale przynajmniej ładnie pachniało i po sztachnięciu się, lepiej mi się spało. Ogólnie, takie jest jedno z zastosowań szeroko rozumianej lawendy – suszy, olejków, hydrolatów, mają uspokajać, odprężać i ułatwiać zasypianie.
Olejek lawendowy ma jednak jeszcze inne zastosowanie w kosmetyce, mianowicie wspomaga proces regeneracji skóry, więc jest idealny na wszelakie podrażnienia, ranki etc. Działa także na cellulit (to akurat ciekawe, choć dość logiczne), gdyż wpływa na układ limfatyczny, co przy tym, nazwanym górnolotnie i poetycko - problemie estetycznym skóry, jest dość kluczowe.
A tak poza tym to ma jeszcze jedną cudowna właściwość - jeśli nie jesteś fanką wanilii i słodyczy, która przyciąga wszystkie osy, pszczoły i inne takie, ale jednocześnie równie bardzo nie lubisz komarów, to mam dobrą wiadomość - lawenda nie przyciąga os, za to komary jej nienawidzą. Dlatego wsmarowanie odrobiny olejku lawendowego np. w szyję, będzie dobrym rozwiązaniem na letnie wieczory.
Olejek z drzewa herbacianego: Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Olejek z drzewa herbacianego śmierdzi. To powiem na samym wstępie. Zapach tego wynalazku jest absolutnie morderczy, utrzymuje się godzinami i naprawdę wywołuje reakcje niepożądane, delikatnie mówiąc…
Natomiast nie da się mu odmówić zdolności niezwykłych, w postaci działania. Wyleczysz nim wszelkie czerwone kropki na nogach (truskawkowe nogi) i wszystkie inne podrażnienia na ciele, jakie mogły ci się przytrafić. Ma silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, więc pomaga także w walce z trądzikiem.
Działa cudnie i idzie wytrzymać ten smród, gdy ma się świadomość, że naprawdę zadziała… Jednak, żeby potem nie było, że nie ostrzegałam, to naprawdę jest zapach stęchlizny… Nie zapomnij tylko, że pod żadnym pozorem nie stosuje się go samodzielnie – 2/3 krople do solidnej porcji balsamu/kremu – inaczej możesz obudzić się z jeszcze większym problemem, niż początkowy.
Przeczytaj Składniki Naturalne - Kompendium Wiedzy II