Jak dbać o cerę naczynkową
Cery naczynkowa - charakterystyka
Jak dbać o cerę naczynkową po 30, 40, 50
Jak dbać o cerę mieszaną naczynkową
Cera naczynkowa zabiegi i pielęgnacja
Cery naczynkowa - charakterystyka
Typy cery możemy kategoryzować ze względu na kilka aspektów. Jednym z podstawowych jest ilość wydzielanego sebum. Rozróżniamy cerę suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Inna kategoryzacja to podtypy skóry, tj. cera trądzikowa, cera dojrzała, cera wrażliwa i w końcu cera naczynkowa. Czym cechuje się ta ostatnia?
Przede wszystkim, jak nazwa wskazuje – odmiennym unaczynieniem. Cera naczynkowa to taka, która jest płytko unaczyniona. Sprawia to, iż naczynia krwionośne są bardziej widoczne, ale również częściej pękają, przez co na skórze pojawiają się tzw. pajączki. Jest ona bardzo podatna na urazy mechaniczne, stan skóry pogarsza się w związku z emocjami – czerwienienie się pod wpływem stresu, zawstydzenia, złości. Co ważne, jej występowanie jest niezależne od tego, jaki typ cery (kategoryzowany ze względu na poziom sebum) posiadamy.
Jakie są przyczyny powstawania cery naczynkowej? Mogą być to uwarunkowania genetyczne, ale również wynik zakażenia roztoczem – demodexem, czyli inaczej nużeńcem. Jest to pasożyt, którym można zarazić się głównie od innej osoby, poprzez używanie tych samych kosmetyków, przyrządów do pielęgnacji czy nawet dotyk. Zadomawia się on albo w rzęsach, prowadząc np. do zespołu suchego oka, albo na twarzy, w gruczołach łojowych. Jest to trudny do leczenia stan, wywołujący niepożądane reakcje takie jak np. trądzik różowaty.
Czemu trądzik różowaty łączy się z demodexem i cerą naczynkową? W skrócie istnieje pewna zależność:
- Ktoś kto ma cerę naczynkową nie musi mieć trądziku różowatego.
- Ktoś kto ma trądzik różowaty zawsze ma cerę naczynkową.
- Ktoś kto ma demodexa ma zarówno trądzik różowaty i cerę naczynkową.
Trądzik różowaty jest chorobą, która powinna być zdiagnozowana przez lekarza dermatologa i leczona w odpowiedni sposób. Nie należy diagnozować się na własną rękę, lecz czerwona lampka powinna się zapalić w naszej głowie, jeśli na twarzy dostrzeżemy utrzymujący się rumień w kształcie motyla – obejmujący środek czoła, nos (szczególnie jego czubek), policzki i brodę.
Jak dbać o cerę naczynkową
Poza tym, że każdy typ cery wymaga specjalnego traktowania, w celu normalizacji lub utrzymania odpowiedniego poziomu sebum, trzeba również brać pod uwagę poziom wrażliwości skóry, w tym wypadku pękające naczynka. Przykładowo przy cerze normalnej możesz używać wszystkich rodzajów peelingów, łącznie z gruboziarnistymi peelingami mechanicznymi. Jeśli jednak posiadasz cerę normalną naczynkową, musisz z nich zrezygnować, ponieważ ich stosowanie pogłębi ten problem.
Zimą
Zimą nasza cera narażona jest przede wszystkim na nagłe zmiany temperatury. Wychodzimy na zewnątrz – zastajemy lodowate, ostre powietrze, przez co nasze naczynia krwionośne się zwężają. Następnie po kilkunastu minutach wchodzimy do pomieszczenia, w którym włączone jest ogrzewanie, więc naczynia zaczynają się rozszerzać. Takie zmiany temperatury, szczególnie jeśli cechują się dużą częstotliwością, prowadzą do pękania naczynek.
Temperatura sama w sobie również ma znaczenie – pod wpływem zimna lub nadmiernego ciepła na naszej skórze twarzy pojawiają się rumieńce. Warto też pamiętać, że słońce operuje cały rok, nie tylko w lecie, więc wciąż jesteśmy narażeni na zabójcze dla skóry twarzy promieniowanie UV.
Między innymi dlatego powinnaś dbać o:
- Odpowiednie nawilżenie cery m.in. poprzez wykorzystywanie kremów silnie nawilżających oraz korzystanie z nawilżaczy powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach;
- Ochronę skóry przed mrozem, poprzez stosowanie np. baz silikonowych;
- Nie przegrzewać pomieszczeń;
- Nie spożywać bardzo gorących napojów i potraw, by nadmiernie nie podwyższać temperatury ciała;
- Postawić na ciepłe prysznice i kąpiele – gorąca woda nasila rozszerzanie się naczyń krwionośnych i nasila problemy cery naczynkowej;
- Nie zapominać o codziennej pielęgnacji, w tym o używaniu kremów SPF.
Latem
Latem skóra naczynkowa również narażona jest na niebezpieczeństwa, paradoksalnie – te same, co w zimie, odpada jedynie mróz… Choć w zasadzie nie do końca, przecież normą jest używanie klimatyzacji, a w zestawieniu z morderczymi upałami, które w ostatnich latach występują w Polsce, wychodzi na to samo… dlatego w lecie powinnaś:
- Stosować ochronę UV – kremy z wysokim SPF (informacje o tym, jak odczytywać oznaczenia kremów SPF i w konsekwencji, na jaki postawić, znajdziesz tu – link);
- Dbać o nawilżenie skóry – rezygnować z klimatyzowanych pomieszczeń i suchego powietrza;
- Rezygnacja z picia bardzo zimnych napojów;
- Podczas wyjazdów rezygnować z kąpieli w basenach – unikać chloru;
- Nawadniać się od wewnątrz – pić duże ilości wody oraz dostarczanie elektrolitów.
Jak dbać o cerę naczynkową po 30, 40, 50
Cera naczynkowa, jak każda inna, po trzydziestce zaczyna ujawniać oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, zmniejszenie elastyczności skóry, wiotkość, przesuszenie, depigmentacja czy wiotkość. Dlatego potrzebujesz wdrożyć do swojej pielęgnacji elementy takie jak:
- Kosmetyki bogate w peptydy czy koenzym Q10;
- Kremy przeciwzmarszczkowe;
- Postawić na jeszcze silniejsze nawilżenie skóry;
- Wzmożyć ochornę przeciw promieniowaniu UV.
Jak dbać o cerę mieszaną naczynkową
Cera mieszana jest wymagająca, musisz dbać nie tylko o jeden typ skóry – tłusty lub suchy, musisz zwrócić uwagę na oba rodzaje. A do tego dochodzi jeszcze problem z naczynkami… dlatego trzeba skupić się na:
- Dokładnym, ale nieinwazyjnym oczyszczaniu – żadnych kwasów salicylowych, alkoholi itd.;
- Mimo iż strefę T powinno się dokładnie i regularnie peelingować, najlepiej (o ile nie jest cerą trądzikową) za pomocą peelingów mechanicznych, o tyle w przypadku cery naczynkowej trzeba z nich zrezygnować;
- Możesz wykorzystywać peelingi enzymatyczne;
- Nawilżaj skórę całej twarzy (jest to ważne zarówno przy cerze suchej, tłustej, jak i naczynkowej);
- Możesz korzystać z maseczek, jednak postaw na te, które nie naruszają skóry – pod żadnym pozorem nie używaj maseczek peel-of, postaw na delikatne, niezastygające formuły;
- Weź pod uwagę używanie hydrolatów;
- Zwróć uwagę na dostarczanie witamin takich jak witamina C czy K;
- Oczywiście święta zasada – KREM Z SPF.
Cera naczynkowa kosmetyki
Dobór kosmetyków do cery naczynkowej będzie zależny od tego, jaki typ cery (ze względu na poziom wydzielania sebum) posiadasz. Zasady pielęgnacji cery tłustej, suchej, mieszanej, normalnej omawiam w podlinkowanych artykułach.
Jednak cera naczynkowa, bez względu na wymienione wcześniej kryteria, wymaga dodatkowej opieki. Zwróć uwagę na kosmetyki takie jak:
- Kremy korygujące koloryt cery naczynkowej;
- Skup się na kosmetykach hypoalergicznych – alergie nasilą zaczerwienienie, szczególnie w wypadku trądziku różowatego;
- Kosmetyki regenerujące, niwelujące podrażnienia;
- Zwróć uwagę na nasz kompleks na naczynka;
- Sera punktowe na naczynka;
- Kremy nawilżające;
- Jeśli lekarz dermatolog zdiagnozował demodexa – skuteczna jest maść Soolantra, której substancją aktywną jest Iwermektyna.
Cera naczynkowa składniki aktywne
Jakie składniki aktywne są ważne w pielęgnacji cery naczynkowej? Są to między innymi:
- Niacynamid;
- Witamina C;
- Kwas hialuronowy;
- Hydrolat oczarowy;
- Hydrolat różany;
- Aloes;
- Kwas laktobionowy;
- Glukonolakton;
- Kwasy PHA;
- Maseczki algowe, glinka czerwona.
Cera naczynkowa zabiegi i pielęgnacja
Poza kosmetykami, warto zwrócić uwagę na zabiegi. Ciężko wymienić te, które należy stosować, ale lista takich, których należy unikać jest dość długa:
- Peelingi mechanicznych;
- Masaże twarzy;
- Parówka twarzy;
- Silne kwasy;
- Dermapen, dermaroller – zabiegi z użyciem igieł;
- Manualne oczyszczanie twarzy.
Z kolei te, które poprawią stan cery to:
- Maseczki nawilżające;
- Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych;
- Mezoterapia mikroigłowa lub bezigłowa;
- Sonoforeza;
- Peelingi enzymatyczne lub delikatne peelingi mechaniczne z użyciem drobnego korundu.