fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Trądzik różowaty - przyczyny, skuteczne leczenie i dieta
Trądzik różowaty - przyczyny, skuteczne leczenie i dieta

 

Trądzik różowaty - przyczyny, skuteczne leczenie i dieta

 

Spis treści

 

Przyczyny trądziku różowatego

Skuteczne leczenie trądziku różowatego

Naturalne sposoby na redukcję trądziku różowatego    

 

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty może przyjmować różne formy i mieć różne przyczyny. Najczęściej jest on efektem:

 • Obciążeń genetycznych;

 • Zmian w gospodarce hormonalnej;

 • Zakażenia Demodexem lub Helicobacterem;

 • Zaburzeń w układzie pokarmowym;

 • Tendencja do pękających naczynek i pajączków.

 

Zaburzenia układu pokarmowego a trądzik różowaty

Jak dieta wpływa na stan skór

Ktoś kiedyś powiedział, że jesteśmy tym, co jemy i choćby się to nam nie podobało, nasz styl odżywiania ma ogromny wpływ na stan naszego organizmu, a co za tym idzie – skóry. Jak wspomniałam trądzik różowaty może być wywołany problemami z układem pokarmowym, podobnie zresztą jak przy innych rodzajach trądziku, jak i ogólnie zmian skórnych.

Nadmiar żywności przetworzonej, cukrów, tłuszczów, spożywanie napojów gazowanych czy alkoholu wpływa bezpośrednio na pogorszenie stanu naszej cery.

 

Czy suplementacja może pomóc w leczeniu?

Dieta to również składniki mineralne i witaminy. Można je dostarczać w sposób naturalny, tj. w jedzeniu, ale także suplementować. W leczeniu trądziku różowatego pomocna może być suplementacja:

 • Kwasów OMEGA 3;

 • Witaminy E, A, C, D;

 • Witaminy z grupy B;

 • Cynku;

Mają one działanie przeciwzapalne, łagodzące i zwiększają odporność organizmu. Jednak żadne suplementy diety nie rozwiążą same w sobie naszych problemów, a już na pewno trądziku różowatego. Mogą wspomóc walkę z nimi, jednak nie są lekarstwem.

 

Co należy wykluczyć z diety, aby poprawić stan skóry?

Część z tych rzeczy już wymieniłam, natomiast w przypadku trądziku różowatego należałoby dopisać do listy ostre przyprawy, nawet pieprz. Ponadto, dość klasycznie i boleśnie, to co dobre i miłe – fastfoody, alkohol, słodycze, słodkie napoje, chipsy…

 

Czynniki zewnętrzne powodujące trądzik różowaty

Jakie czynniki powodują pogorszenie stanu skóry?

Istota działania trądziku różowatego opiera się, upraszczając to do granic, do pojawiania się na skórze rumieni. To oznacza, że de facto większość czynników zewnętrznych i aktywności, może pogorszyć stan naszej skóry. Zaczynając od słońca jako najprostszego z przykładów, przez wiatr, upał, klimatyzacja lub ogrzewanie, gorące kąpiele, wizyty w saunie. Zasadniczo wszystko, co przyczynia się do rozszerzeni naczyń krwionośnych. W związku z tym czynnikiem ryzyka są także silne reakcje emocjonalne czy stres.

 

Jak dbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia trądziku różowatego?

Przede wszystkim należy ograniczyć ekspozycję na słońce, skrajne temperatury i wilgotność, a także suchość. Zrezygnować ze produktów spożywczych, które zaostrzają stany zapalne. Zasadniczo, jak o tym piszę, to mam wrażenie, że teoria brzmi, jakby remedium było zamknięcie się w odrobinę ocieplanym lochu, do którego dostarczana jest nam dieta pudełkowa.

Nie działa to w ten sposób, trzeba być uważnym w decyzjach spożywczo-wysiłkowych, a także dbać o higienę skóry. Przede wszystkim regularnie ją oczyszczać, stosować preparaty dedykowane cerze z trądzikiem różowatym, a także dbać o higienę, np. poprzez niedotykanie twarzy dłońmi…

A przede wszystkim nie robić tego na własną rękę czy na podstawie mądrości jakiejś laski z neta – to jest poważna choroba dermatologiczna, której leczeniem powinien zajmować się lekarz.

 

Jakie kosmetyki są najlepsze dla skóry z trądzikiem różowatym?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, obawiam się wręcz, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto brać pod uwagę produkty o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym czy np. jeśli mamy zdiagnozowaną obecność pasożyta w naszym organizmie – składników, które zatrują życie niechcianemu lokatorowi. Natomiast wszystkie działania stricte kosmetyczne powinny być dodatkiem do leczenia u profesjonalisty.

Istotnym problemem przy trądziku różowatym, jak i innych jego formach, jest kwestia estetyki, która dla wielu może być niebywale frustrująca. Aby tego uniknąć, można sięgać np. po kremy z zielonym barwnikiem, które zniwelują widoczność naczynek czy rumieni.

Zwracaj także uwagę na to, aby składniki były delikatnie, nie miały w składzie silnych detergentów, niedopasowanego pH itd. W przeciwnym razie mogą one mocno cię podrażnić. Poza tym powinno się ograniczyć ilość kosmetyków do koniecznego minimum.

 

Skuteczne leczenie trądziku różowatego

Leczenie farmakologiczne

Jak wspomniałam, trądzik różowaty to poważna choroba dermatologiczna. Niech argumentem będzie to, jakie mogą być jego przyczyny, zaburzenia gospodarki hormonalnej, układu pokarmowego czy zarażenie pasożytem. Dlatego terapię powinien prowadzić lekarz.

Oczywiście, w leczeniu trądziku różowatego stosuje się leki, które mogą mieć różne działanie, zarówno objawowe, jak i skoncentrowane na pierwotną przyczynę problemu skórnego. Nie jestem specjalistą w tej kwestii i nie chcę sugerować ci, jakie leki będą dobre, a jakie złe. Poszukaj w internecie dobrego dermatologa, popatrz na opinie innych i dowiedz się takich rzeczy od niego. Jestem brutalna, ale naprawdę, nie posiadam wiedzy medycznej, nie czuję się osobą kompetentną do wydawania opinii na poziomie lekarza.

 

Czy leczenie trądziku różowatego jest trwałe?

Zależy. Leczenie trądziku różowatego, w zależności od przyczyny jego powstania, może być trwałe albo jedynie objawowe. Istnieje możliwość wyleczenia zakażenia pasożytniczego czy uregulowania hormonów, ale raczej marne szanse, przynajmniej, póki co, na zmianę DNA.

Aczkolwiek zasadniczo nie ma aktualnie na rynku leku, który może wyleczyć trądzik różowaty. Jest to głównie działanie estetyczne, zwiększające komfort życia i mające na celu ograniczenie powstawania nowych zmian.

 

Leczenie naturalne

Jakie naturalne metody pomagają w leczeniu trądziku różowatego?

Jak zawsze, gdy medycyna konwencjonalna zawodzi albo po prostu nie daje odpowiednich efektów, lub chcemy wzmocnić jej działanie, na horyzoncie pojawia się medycyna naturalna. Oczywiście, istnieją naturalne metody zwalczania trądziku różowatego np. z wykorzystaniem ziół. Jednak bezdyskusyjnie powinno to być robione w sposób kontrolowany i racjonalny.

 

Czy zmiana stylu życia może pomóc w leczeniu trądziku różowatego?

Zmiana stylu życia nie tyle może pomóc w leczeniu trądziku, co jest koniecznym elementem terapii. To naprawdę trudna rzecz i ogromne osiągnięcie, by wyleczyć trądzik różowaty bez rezygnacji z niezdrowej żywności, palenia papierosów, picia alkoholu albo o zgrozo – narkotyzowania się…

Co więcej warto ograniczyć poziom stresu w życiu – brzmi, jak frazes, ale to dość kluczowy element… Stres, silne emocje, przyczyniają się, niestety, do pogłębiania problemów skórnych, szczególnie, gdy problemem jest pojawiający się na twarzy rumień.

Reasumując, zmiana nawyków żywieniowych, redukcja stresu i skrajnych emocji, a także używek, z pewnością wspomoże walkę z trądzikiem różowatym.

 

Czy warto stosować domowe sposoby na trądzik różowaty?

Domowe sposoby na trądzik różowaty raczej nie powinny nam zaszkodzić, o ile poświęcimy czas na przeczytanie i przepuszczenie przez zdrowy rozsądek treści, które znajdziemy w necie czy innym źródle. Aczkolwiek, ponownie, walka z trądzikiem różowatym opiera się na leczeniu farmakologicznym i zmianie stylu życia – domowe rytuały są jedynie dodatkiem, który nie zastąpi pomocy lekarza.

 

Naturalne sposoby na redukcję trądziku różowatego

 

Ziołowe leki przeciwzapalne

Jakie zioła pomagają w leczeniu trądziku różowatego?

Mogłam zabrzmieć stanowczo, jednak absolutnie nie znaczy to, iż jestem przeciwniczką ziół. Chodzi jedynie o to, żeby nie popadać w skrajności i wychodzić z założenia, że wszystko się da naprawić ziołami. Natomiast rzeczywiście naturalne składniki mają znaczenie w leczeniu trądziku różowatego, są to m.in.:

 • Rumianek;

 • Fiołek trójbarwny;

 • Złocień;

 • Zielona herbata;

 • Łopian;

 • Nagietek;

 • Melisa lekarska.

Bynajmniej nie chodzi o picie ich przed snem, choć kilka z nich z pewnością wspomogłoby choćby ograniczenie poziomu stresu, natomiast docelowo chodzi o stosowanie z zewnątrz, np. poprzez okłady lub używając WYSTUDZONYCH naparów w formie toniku.

 

Jakie są skutki uboczne stosowania ziół?

Zasadniczo zioła są dość bezpieczne, a przynajmniej te, o których pisałam wyżej. Natomiast istnieją zagrożenia np. to, że wchodzą one często w reakcje z innymi składnikami, co może prowadzić do silnego zatrucia. Ponadto same w sobie mogą akurat ciebie uczulić, więc lepiej sprawdzić, jak z każdą inną substancją, na małym fragmencie skóry, czy nie działa ona na ciebie negatywnie. Tak, wiem, po co komu instrukcja obsługi czy próby alergiczne… no, niestety, skutki zatrucia ziołami są dużo poważniejsze niż choćby zmiany trądzikowe, na które miałoby dane ziółko pomóc.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl