fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Samodzielne Oczyszczanie Twarzy: Skuteczne i Przyjemne Sposoby na Dbanie o Skórę
Samodzielne Oczyszczanie Twarzy: Skuteczne i Przyjemne Sposoby na Dbanie o Skórę

 

Samodzielne Oczyszczanie Twarzy: Skuteczne i Przyjemne Sposoby na Dbanie o Skórę

 

Spis treści

Podstawy Samodzielnego Oczyszczania Twarzy

Nawilżanie - Klucz do Zdrowej Skóry

Zagrożenia samodzielnego oczyszczania twarzy

FAQ   

 

Podstawy Samodzielnego Oczyszczania Twarzy

Oczyszczanie jest podstawowym elementem dbania o cerę. Bez wdrożenia prawidłowych praktyk do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, nie będziesz w stanie osiągnąć efektu zdrowej skóry. Na szczęście nie jest to nadmiernie skomplikowany proces, przedstawię ci go po krótce.


Etap Demakijażu

Etap demakijażu jest tak naprawdę najistotniejszy, o ile takowego używasz. Niedomyty makijaż, pozostawianie jego resztek, czy o zgrozo spanie w makijażu, mogą prowadzić do powstawania zmian skórnych. Poza tym makijaż sam w sobie jest obciążeniem dla naszej skóry, więc pozostawianie go dłużej niż ustawa przewiduje, osłabi ją i wysuszy. Co więcej, np. niezmyty tusz do rzęs może prowadzić do ich wypadania.

Jak w takim razie oczyszczać skórę z makijażu? Przede wszystkim dokładnie - nie pomijaj okolicy uszu, linii włosów, żuchwy, szyi. Używaj do w tym celu produktów przeznaczonych stricte do tego zadania – woda i żel do mycia nie są w stanie dokładnie usunąć makijażu, jedynie go rozmażą. A chodzi o to, żeby go rozpuścić i usunąć. Do tego służą:

  • Wody i płyny micelarne;

  • Płyny dwufazowe;

  • Olejki do demakijażu;

  • Masełka do demakijażu;

  • W ostateczności chusteczki, jednak to słabe rozwiązanie.


Oczyszczanie Twarzy - Delikatność Kluczem Do Sukcesu

Kolejnym etapem oczyszczania jest jej mycie. Ponownie, tym razem nie wystarczy samo mydło, chyba że planujesz użyć do tego celu mydła, to już lepiej zostań przy wodzie (ma ono nieodpowiednie pH).

Powinnaś dobrać produkty delikatne, z kompleksami roślinnymi np. aloesem czy rumiankiem, kwasem hialuronowym i innymi składnikami, które ukoją skórę. Obecnie produkty do mycia twarzy potrafią mieć naprawdę dobre składy, a przy okazji ładnie pachnieć i mieć różne formuły, np.:

  • Pianki;

  • Żele;

  • Płyny;

  • Musy.

Dobór kosmetyku to jedno, trzeba też wiedzieć, jak się z tym obchodzić. Podobnie jak w przypadki demakijażu, nie trzyj, nie przeciągaj skóry, nie wykorzystuj siły. Mycie twarzy powinno być dokładne, ale nie może sprawiać dyskomfortu. Wykonuj delikatne okrężne ruchy, jakbyś głaskała małego kotka, a nie walczyła z tygrysem…

Po myciu użyj najlepiej ręcznika jednorazowego lub materiałowego, ale w takim wypadku musisz go zmieniać bardzo regularnie, gdyż na takowych zbierają się bakterie. Nie trzyj, nie przesuwaj po twarzy z naciskiem, gdyż tak sama tworzysz sobie zmarszczki na przyszłość i podrażnienia na już. Powinnaś delikatnie przyłożyć go do twarzy i odcisnąć nadmiar wody.

Peeling - Kluczowy Krok w Samodzielnym Oczyszczaniu

Peeling jest bardzo ważnym elementem oczyszczania twarzy. Powinno się go wykonywać regularnie, jednak nie z fanatyczną regularnością – standardowo uznaje się, że należy wykonywać go co około dwa tygodnie, gdyż tyle trwa odbudowanie naskórka.

Jaki peeling wybrać? Opcji jest sporo – opisałam je w tym artykule. Z najważniejszych rzeczy – nie używaj peelingów mechanicznych, tj. z drobinkami do skóry, na której znajdują się zmiany trądzikowe. Prowadzi to jedynie do podrażnienia skóry i rozniesienia bakterii.

Inaczej wygląda kwestia peelingów kwasowych, czytaj np. serów czy toników z kwasem powiedzmy glikolowym, który ma służyć złuszczeniu i oczyszczeniu naskórka. Wtedy należy stosować się do zaleceń producenta w zakresie czasu kuracji.

Maseczka - Cudowna Chwila Relaksu

Demakijaż, mycie i peelingowanie skóry to podstawowe, konieczne elementy pielęgnacji, ale istnieją też inne, które dodatkowo wspomagają dbałość o nią. Jednym ze sposobów są maseczki do twarzy. Mogą to być one różne, posiadać różnorodne działanie, które dostosowuje się do własnych potrzeb, a także odmienne formy, np. żelową, przypominającą papkę, kremowe, peel off (wymieniam to tylko i wyłącznie dla zasady, że coś takiego jest i w tej chwili, błagam, zapomnij o ich istnieniu).

Zasadniczo nie ma zasady, jak często można stosować maseczki. Jeśli planowałabyś używać ich codziennie, licząc, że zmienią twoją twarz nie do poznania, nie ma to większego sensu. Przyjęło się, że stosuje się je raz lub dwa razy w tygodniu. Oczywiście, o ile nie są to maski złuszczające czy oczyszczające – wtedy obowiązują zasady takie jak odnośnie do peelingów i takowa maska zastępuje peeling, a nie jest dodatkowym etapem pielęgnacji.


Nawilżanie - Klucz do Zdrowej Skóry

Serum Nawilżające - Skoncentrowana Dawka Składników Aktywnych

Czym jest serum i czy rzeczywiście należy go używać? Ma to sens czy sam krem wystarczy i to trend do wyłudzania pieniędzy? No cóż, serum to skoncentrowana dawka składników aktywnych, która ma konkretne działanie, np. przeciwzmarszczkowe, nawilżające, przeciwtrądzikowe. Działa mocniej niż krem i zwykle powinno być stosowane punktowo.

Każdy rodzaj produktów może być zarówno ściemą, jak i remedium na problemy. To zależy przede wszystkim od jego składu, czyli zarówno użytych składników, jak i ich stężenia. Czytanie składów nie jest łatwe, ale to temat na inny raz.

Krem Nawilżający - Codzienna Pielęgnacja

Kremów jest dużo, różnych, na wszystko i na nic. Nasze babcie używały kremu Nivea i jakoś żyją. Natomiast krem nawilżający np. z kwasem hialuronowym jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście, nie da się nikogo zmusić do używania kosmetyków, jednak ten jest serio istotny. Większość problemów skórnych wynika z nieodpowiedniego jej nawilżenia – starzenie, zmatowienie, przesuszenie, przetłuszczenie, pośrednio trądzik… dlatego warto używać kremu.

 

Zagrożenia samodzielnego oczyszczania twarzy

Nieprawidłowe wykorzystanie narzędzi oczyszczających

Gdy słyszę od prestiżowego fryzjera, że włosy farbuje się u fryzjera, a nie… to dostaję drgawek, bo to brzmi, jakby osoba, której nie stać na wydanie kilkuset złotych co miesiąc, nie miała prawa do dbania o siebie i zmian wizerunku. Powinno być to inaczej sformułowane – na zabiegach fryzjerskich znają się fryzjerzy, bo się pod tym kątem edukowali, więc jeśli chcesz coś robić, to się dowiedz jak.

Natomiast czasami naprawdę warto iść do specjalisty, a nie kombinować samemu. Jedną z takich rzeczy jest manualne oczyszczanie twarzy. Powodów jest dużo, zaczynając od doboru narzędzi, przez higienę i technikę.

Narzędzia w gabinetach kosmetycznych są albo jednorazowe, albo wysterylizowane w autoklawie. Poza tym zabiegi wykonywane są w sterylnych warunkach, w rękawiczkach, przez osobę, która wie, co robi, jak to robić i jak zadbać o to, żeby nie uszkodzić skóry tak, że zostaną blizny lub dojdzie do zakażenia.

Nadmierne i agresywne oczyszczanie skóry

Kolejnym błędem jest nadmierna ofiarność w oczyszczaniu. Mycie twarzy piętnaście razy dziennie, używanie silnych detergentów, nadużywanie peelingów, to nie pomoże. To tak, jak z mięśniami, nie sprawisz, że będą rosły, spompowując je dzień po dniu. Mięśnie muszą odpocząć i się zregenerować – skóra także.

 

FAQ

Ile razy w tygodniu powinnam oczyszczać twarz?

Demakijaż i mycie twarzy powinny mieć miejsce codziennie. Nie śpij w makijażu, zawsze zmyj go przed snem. Buzię myj dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Peeling wykonujemy średnio co dwa tygodnie.

Czy samodzielne oczyszczanie może zaszkodzić mojej skórze?

Wszystko, co robimy bez świadomości, jak powinno się to robić, może nam zaszkodzić. Manualne oczyszczanie twarzy jest niebezpieczne, a nadużywanie kosmetyków i zabiegów również może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czy mogę używać różnych produktów oczyszczających w ciągu dnia i wieczorem?

Tak, o ile nie są to różne kwasy czy dodatkowe peelingi.

Czy po użyciu peelingu muszę unikać ekspozycji na słońce?

Tak, jeśli są to peelingi kwasowe. Należy wtedy używać kremów z SPF minimum 50.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl