fx-phone
 
Masz Pytania? Napisz do nas: info@naturalissa.pl                                 
 
 

 

Jak określić typ cery?
Jak określić typ cery?

Jak określić typ cery?

 

Wprowadzenie

Jakie są rodzaje skóry?

Jak określić swój typ cery?

Pielęgnacja skóry dopasowana do typu cery

Podsumowanie

 

Nie ulega wątpliwości, że każda z nas jest inna. Urodziłyśmy się w innych miejscach, okolicznościach, rodzinach, mamy inne marzenia, pragnienia, potrzeby. Teoretycznie każda z nas jest człowiekiem, więc nasze potrzeby powinny być podobne, jednak jedna uzna za konieczność pójście kilka razy w tygodniu na siłownię i liczenie kalorii, podczas gdy druga postawi na pyszną kolację i drinka w piątek wieczorem…Jednak na koniec dnia i tak wszyscy pragniemy tego samego – odpoczynku, miłości, spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Podobnie jest z naszą skórą. Z założenia każdy ma skórę i jest ona zbudowana tak samo, z tych samych składników. I w całokształcie każda cera ma te same potrzeby – dopasowana specjalnie dla niej pielęgnacja, czułość i poświęcony jej czas. Jednak cera cerze nie równa, każdy typ cery będzie potrzebował innej pielęgnacji… Dlatego ważne jest, by podobnie jak w życiu, gdy określamy, co sprawia nam przyjemność i co stanowi dla nas największą wartość, w przypadku cery, musimy określić jej typ, a co za tym idzie – jej potrzeby, by móc się nią odpowiednio zaopiekować.

 

Jakie są rodzaje skóry? 

Cerę można podzielić, ze względu na dwa główne kryteria – typy, określane, ze względu na ilość wydzielanego sebum oraz podtypy – czyli bardziej szczegółowe rozróżnienie.

Typy cery

 1. Cera normalna – wydzielająca odpowiednią ilość sebum, odpowiednio nawilżona;

 2. Cera sucha – wydzielająca niewystarczającą ilość sebum, ze skłonnością do podrażnień, suchych skórek, a nawet AZS;

 3. Cera tłusta – wydzielająca nadmierną ilość sebum, cera wyświecająca się, niewystarczająco nawodniona;

 4. Cera mieszana – połączenie cery suchej (boki twarzy) i tłustej (strefa T – czoło, nos, broda).

Podtypy cery

 1. Naczynkowa – cera płytko unaczyniona, na której widoczne są pajączki, poszerzone naczynia krwionośne, etc.;

 2. Trądzikowa – cera dotknięta trądzikiem z widocznymi zmianami skórnymi, np. krostami, zaskórnikami etc.;

 3. Wrażliwa – cera silnie reagująca na substancje aktywne, wpływ warunków atmosferycznych, często cechująca się silnymi podrażnieniami i zaczerwienieniem;

 4. Dojrzała – cera po minimum 30 roku życia, wykazująca większą wiotkość, zmniejszenie elastyczności i inne oznaki starzenia np. zmarszczki.

 

Jak określić swój typ cery? 

Istnieje kilka sposobów na określenie naszego typu cery. Może wydawać się to bardzo proste, jednak w rzeczywistości takie nie jest – cera tłusta może być odwodniona i wydawać się cerą suchą, choć w rzeczywistości jest kompletnie inaczej. W takim wypadku błędne określenie typu cery może prowadzić do jeszcze większego pogłębienia problemu, jeśli np. zaczniesz takową skórę dodatkowo natłuszczać. Oto kilka sposobów określenia typu cery:

 1. Obserwacja – możesz próbować określić swój typ cery, na podstawie jej obserwacji, zapoznaj się z cechami konkretnych typów cery, w podlinkowanych artykułach i odpowiedz sobie na pytanie, który opis odpowiada najbardziej temu, co widzisz w lustrze. W ten sposób możesz stwierdzić, czy jesteś posiadaczką cery normalnej, suchej, tłustej czy mieszanej

 2. Jest też drugi sposób, mniej profesjonalny, lecz bardziej miarodajny i dający mniejsze szanse na pomyłkę… mianowicie – weź chusteczkę higieniczną i rozwarstw ją, będzie ci potrzebna tylko jedna warstwa. Po umyciu i osuszeniu twarzy, nałóż kawałek chusteczki na policzek, a drugi w strefie T. Odczekaj kilka minut.
 • Jeżeli oba kawałki nasiąkną czymś, przypominającym tłuszcz, oznacza to, iż masz cerę tłustą…

 • Jeśli nasączony będzie tylko jeden kawałek, ten ze strefy T – jesteś posiadaczką cery mieszanej;

 • Jeśli żadne z powyższych – jesteś posiadaczką cery suchej lub normlanej. W tym miejscu musisz wrócić do pkt. 1, czyli obserwacji, zastanów się, czy twoja skóra wykazuje cechy cery suchej, jeśli nie, masz cerę normalną, czyli jesteś największą szczęściarą na świecie!
 1. Możesz również odwiedzić dermatologa, kosmetologa lub wykwalifikowaną kosmetyczkę, by uzyskać fachową opinię od specjalisty.

 

Pielęgnacja skóry dopasowana do typu cery

Jak wspomniałam na wstępie, każdy typ czy podtyp cery wymaga dopasowania pielęgnacji, kosmetyków zabiegów. Co więcej, niestety/stety każda pojedyncza osoba będzie wymagała czegoś innego, bo cera cerze nie równa i dla jednego idealnym wyjściem będzie kwas salicylowy na trądzik, a inny będzie na niego uczulony i będzie musiał kombinować, jak koń pod górę, żeby znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Oczywiście, pewne kwestie są niezmienne, każda cera wymaga:

 1. Regularnej i dopasowanej pod swoje potrzeby pielęgnacji;

 2. Nawilżania;

 3. Działania skoncentrowanego na konkretne problemy skórne;

 4. Regularnego peelingowania;

 5. Dokładnego mycia i delikatnego, higienicznego osuszania skóry;

 6. Ochrony SPF.

 

Podsumowanie

Określenie typu cery jest podstawą podstaw, bez której ciężko o ułożenie skutecznej pielęgnacji, dzięki której będziemy w stanie uzyskać efekty pożądane, czyli śliczny, świeży błysk, nawilżenie, miękkość, elastyczność, zdrowe napięcie skóry.

Oczywiście, nikt nikomu nie broni stosowania kremu Nivea i żelu do wszystkiego na całe ciało i włosy. Jakimś dziwnym trafem faceci to robią i żyją… natomiast jeśli chcemy podejść do pielęgnacji na poważnie, musimy wiedzieć, jakie mamy możliwości. I nie chodzi już nawet o kwestie estetyczne tu i teraz – nieodpowiednio zadbana skóra odwdzięczy się boleśnie na starość… Niestety, jeśli nie będziemy skutecznie dbać o cerę w wieku młodym, musimy liczyć się z tym, że na starość to się nam zwróci i nie będzie to miła niespodzianka, jak w okolicach kwietnia, gdy zwracają nadwyżki podatków… dlatego zachęcam do poświęcenia trochę czasu na pacykowanie się kremami, serami, tonikami i innymi tego typu, zachowując w sercu wiarę i nadzieję, że przysłowiowa pupa niemowlaka zostanie z nami jak najdłużej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl